Moska ka dyshime për verzionin amerikan rreth armëve kimike në Siri

Periskopi.com Lajme

Shteti amerikan ngre dyshime serioze se një aeroplan i policisë siriane ka hedhur bomba sarine afër Khain Sheikhoun, shefi i Departamentit të Ministrisë së Jashtme thotë se nuk ka nevojë të flitet shumë për këtë rast.

Më 4 prill, Koalicioni Nacional për Sirinë Revolucionare dhe Forcat opozitare të mbështetura nga Amerika fajësoi qeverinë siriane për përdorimin e sulmit me armët kimike në Khan Sheikhoun në provincën Idlib të Sirisë. Ky reagim vjen pasiqë ndaj këtij incidentit është ngirtur nga Washingtoni i cili për burimet ruse nuk konfirmon se ka ndonjë provë për përdorimin e armëve kimike të hedhura në Damask.

“Verzioni amerikan për hedhjen e bombave ajrore nga aeroplanët siriane ngre dyshime serioze”, tha Mikhail Uliyanov për gazetën “Sputnik”, transmeton Periskopi.

Ai vuri në dukje një varg figurash të mbrehta të filmuara nga opozita më 4 prill për incidentin e provincës së Idlibit se provat e sulmit mund të kenë qenë të organizuara.

“Jemi në gatishmëri për t’iu përgjigjur  kësaj shkalle të lartë detyre, jo të një qytetit të madh por një vendi të vogël me një popullsi rreth 40,000, që sygjeron se ‘shpëtimtarët’ erdhën në skenë para se të ndodhë një rast i tillë”, u shpreh Uliyanov./Periskopi/

Shpërndaje në: