Connect with us

Lajme

“Mos ma prek Valbonën” me muzikë për fuqizimin e zërit protestues

Valbonë, 31 tetor – “Mbajeni Valbonën të bukur dhe të pastër!”, ka qenë mbishkrimi në tabelën në hyrje të vilës “Jazerca”. Ka shërbyer si shenjë paralajmëruese për aktivitetin që ka zënë vend në hapësirën përreth vile.

Published

on

Skena e madhe në rrafshin e rrethuar me male të gjelbra në anën e majtë dhe kodra të thepisura në anën tjetër, përgjatë tërë ditës së shtunë ka qenë vendi i protestës, shkruan sot “Koha Ditore”. Kryefjalë ka qenë muzika. Por jo më shumë se 200 veta, shumica prej të cilëve nga Kosova e të huaj, i janë bashkuar thirrjes për ndalimin e ndërtimit të hidrocentraleve, një projekt të iniciuar në vitin 2013 nga qeveria e kaluar në krye me Sali Berishën.

Bëhet fjalë për 11 hidrocentrale, të cilat parashihej të shtriheshin në 25 kilometra përgjatë luginës së lumit Valbona. Nëntë kontrata tashmë janë anuluar, derisa kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten kishte thënë se dy të tjera kanë marrë dritën e gjelbër, për shkak të pamundësive ligjore për t’i anuluar. Ky lajm ishte bërë i ditur pas nismës së qytetarëve për të protestuar. Megjithatë kjo nuk mjaftoi.

Të shtunën këngëtaret e mirënjohura shqiptare të muzikës jazz, Elina Duni dhe Eda Zari, bashkë me muzikantë të tjerë nga Kosova dhe Shqipëria, shfrytëzuan këngën që të ngrenë zërin për mbrojtjen e natyrës. “Moj e bukura Valbonë”, “Sot jemi këtu për Valbonën” “Mos ma prek Valbonën” – motoja kryesore e koncertit – ishin vetëm disa prej thirrjeve që përcollën protestën për mbrojtjen e bukurive të këtij parku.

“Me Edën jemi shkruar dhe kemi vendosur që të vijmë, sepse heshtja jonë do të thotë miratimi ynë. Ne kemi një zë, kjo është demokraci dhe nuk kemi frikë të shprehim atë që mendojmë se nuk është e drejtë, prandaj edhe jemi këtu. Gjithçka është organizuar për një kohë të shkurtër. Ka qenë një stres i paparë, por jemi shumë të lumtur që jemi këtu”, ka thënë Duni, e cila ndau skenën me muzikantët Gent Rushi, Ilir Bajri, Armend Xhaferi, Linda Rukaj, Emiljan Dhimo, Olsa Papandili, Ermal Rodi, të cilët pas Valbonës të dielën u ndalën në Tiranë në një koncert tjetër që për moto kishte “Jo importit të plehrave në Shqipëri”.

Valbona është cilësuar nga “National Geographic” si një nga lumenjtë më interesantë, njëri prej të vetmëve lumenj të egër në botë, që do të thotë se e gjithë rrjedha e saj është e natyrshme.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending