Connect with us

Lajme

Monitorimi i vonuar i Ligjit për klasifikimin e informacioneve

Ndonëse e kanë obligim ligjor, anëtarët e Komisionit për mbikëqyrjen e Agjencisë Kosovare për Inteligjencë asnjëherë nuk e kanë bërë mbikëqyrjen e këtij ligji.

Published

on

Këtë proces pritet ta nisin duke filluar nga kjo javë, shkruan sot Koha Ditore. Njohës të çështjeve të sigurisë thonë se Ligji për klasifikimin e informacioneve dhe verifikimin e sigurisë është një prej ligjeve që më së shumti shkelet nga shumica e institucioneve.

Ndërkohë kryetari i Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e AKI-së, Haxhi Shala, e ka pranuar se ky proces është shumë i vonuar. Por, ai ka shtuar se monitorimin e ligjit nuk e kanë bërë as anëtarët e Komisionit në legjislaturën e kaluar.

Në mbledhjen e fundit të Komisionit ishte paralajmëruar se monitorimin e ligjit do ta nisin fillimisht në Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë për të vazhduar me Ministrinë e Drejtësisë, Ministrinë për Punë të Brendshme dhe atë për Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Por në Agjencinë Kosovare për Inteligjencë nuk do të kenë qasje të gjithë anëtarët e Komisionit pasi që nuk e kanë certifikatën e sigurisë të cilën e merr çdo person që verifikohet nga AKI.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending