Connect with us

Lajme

Mogherini: BE nuk do jetë komplet pa Ballkanin Perëndimor

Published

on

Data e hyrjes në Bashkimin Evropian në masë të madhe varet nga Serbia, ndërsa anëtarësimi do të vijë me reforma dhe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, ka thënë shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini për portalin European Ëestern Balkans.

Në takimin e samitit të liderëve të Ballkanit Perëndimor, i cili nis sot në Trieste, Mogherini në intervistë ka thënë se Serbia ka arritur rezultate të shkëlqyeshme në vitet e kaluara, duke hapur dhjetë kapituj negociues dhe duke mbyllur përkohësisht dy.

Duke folur rreth dialogut Kosovë-Serbi, shefja e diplomacisë evropiane shprehu optimizmin duke thënë se “doza e mirë e optimizmit dhe përkushtimi munden gjithmonë t’i kontribuojnë dialogut”, transmeton KosovaPress.

“Ky ishte një vit shumë intensiv për marrëdhëniet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës: para vetëm disa muajve situata ishte e tendosur, por sot shohim mundësoi të reja dhe unike për pajtim. Kur të ekzistojë vullneti politik që të ecet përpara, gjithmonë ka hapësirë për optimizëm”, ka thënë Mogherini.

Në këtë kontekst, ajo përkujton se javën e kaluar, kur ishte takuar me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandar Vuçiq në Bruksel, të gjithë janë pajtuar që të fillojnë fazën e re të dialogut drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe po ashtu janë pajtuar për rëndësinë e zbatimit të marrëveshjeve të arritura nga dialogu pa shtyrje.

Duke folur për takimin e katërt në nivel të lartë në kuadër të procesit të Ballkanit, i cili nis sot në Trieste, Mogherini tha se është pjesë e rëndësishme e angazhimit të gjerë të BE-së në rajon dhe se procesi i Berlinit lehtëson punën e përbashkët të hyrjes së Ballkanit Perëndimor në BE.

“BE nuk do të jetë asnjëherë komplet pa Ballkanin Perëndimor. Rajoni është në zemër të Evropës. Popujt e Ballkanit Perëndimor ndajnë dhe kontribuojnë në kulturën, historinë dhe ekonominë evropiane. Ky rajon është pjesë e Evropës dhe po ashtu do të jetë pjesë e BE-së dhe në këtë nuk ka dyshim”, ka thënë Mogherini.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending