Connect with us

Lajme

Mogherini: Marrëveshja e Iranit “nuk i përket vetëm një vendi”

Published

on

Bashkimi Europian respekton shqyrtimin e Shteteve të Bashkuara për marrëveshjen e vitit 2015 me Iranin, por do t’ia bëjë të qartë Uashingtonit se ajo ishte një marrëveshje ndërkombëtare e miratuar nga Kombet e Bashkuara.

“Marrëveshja bërthamore nuk i përket një vendi, ajo i takon bashkësisë ndërkombëtare”, ka thënë Federica Mogherini në një konferencë shtypi së bashku me ministrin e jashtëm rus Sergei Lavrov.

“Ne kemi përgjegjësinë për të siguruar që kjo marrëveshje të zbatohet”, ka shtuar ajo.

Marrëveshja historike midis Iranit dhe gjashtë fuqive të mëdha kufizon programin bërthamor të Teheranit në këmbim të heqjes së naftës dhe sanksioneve financiare kundër Republikës Islamike.

Administrate e Presidentit të SHBA-ve në prill ka deklaruar se do të fillonte një shqyrtim ndërinstitucional nëse heqja e sanksioneve kundër Iranit ishte në interesat e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending