Connect with us

Lajme

Mjeku që punon në Berlin: Me e fut me vetëdije shishen në sistemin respirator, kjo e tejkalon fantazinë e Stephen Kingut!

Mjeku shqiptar Milot Rama, që punon në spitalin Deutsches Herz Zentrum të Berlinit në Gjermani, thotë se është i trishtuar me raportin e autopsisë për Astrit Deharin, aktivistin e VV-së që vdiq në Burgun e Prizrenit.

Published

on

Sipas tij, me metoda të sofistikuara është vështirë të futet tubi me gjerësi maksimale dy centimetra në rrugët e frymëmarrjes, e lëre më një shishe të mjaltit. Ndaj, kjo i ngjanë me fantazinë e shkrimtarit të njohur të temave të misterit, horrorit dhe fantazisë, Stephen King.

“Une si mjek me pervoje katervjecare ne mjekesi intezive ne njeren ne klinkat me perstixhioze karidiologjike dhe pulmologjike gjermane.Jam meshume se i trishtuar me raportin e autopsise. Shume here edhe anestezistet dhe ne mjeket ne reparte intenzive me metoda me te sofistikuara kemi veshtiresi te fusim tubusin me gjeresi max 2 cm ne rruget e frymarjes. Prandaj tani perdorim gjithnje e me shume videolaringoskop, ku rruget e frymarjes i vezhojme ne kamere per intubim me te shpejte.Cak kur pacientet jane nen sedacion te plote dhe nen relaksant te muskulures, do te thote pa asnje refleks mbrojtes. te pacientet e zgjuar per shkak te refleseve mbrojtese futja edhe edhe e nje obketi sa lapsi edhe e pamundur per shkak te refleskeve mbrojtese. ”Hyrja ne lariks” do te thote ne rruget e frymarjes ka gjeresi 1.75 cm -2.5 cm gjate vizualizimit me laringoskop. nen teknike te ushtruar dhe ndricim special , ndersa trakea, nen lariks ka gjeresi 2 cm dhe ndertim kercor. Ta fut nje njeri nje shishe te mjaltes ne sistem respirator ne koshience te plote dhe reflekse mbrojtese e tejkalon edhe fantazine e Steven King. Jam i tmerruar! Nese e kam gabim ju lutem me tregoni, njeriu meson sa jeton!” (sic.), ka shkruar ai. /Telegrafi

Lexo edhe:

Reagon edhe një mjek kosovar: Nuk kam dëgjuar për vetëvrasje të tillë, Astritin e mbytën persona të tretë

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending