Connect with us

Lajme

Miratohen nga Qeveria ndryshimet në buxhet për vitin 2020

Published

on

Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar ndryshimet e propozuara për ndarjen buxhetore për vitin 2020.

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, në prezantimin e ndryshimeve ka thënë që sfida e pandemisë Covid-19 ka detyruar ndryshime dhe rishikim të buxhetit për të adresuar këtë çështje.

Sipas saj, nuk është larguar asnjë projekt fillestar dhe se kursimet do të kthehen në proceset e ardhshme buxhetore.

“Buxheti reflekton prioritetet që dalin nga programi i Qeverisë”, ka thënë ajo.

Ajo ka shtuar se më 2020 pritet të ketë rënie ekonomike, ndërsa ka theksuar se presin rritje më 2021, me 5 për qind.

“Të hyrat buxhetore më 2020 në total mbi 1 miliard e 788 milionë euro presim një rënie prej 5 për qind. Me kthimin e rritjes ekonomike presim që më 2021 të kemi edhe rritje të të hyrave. Shpenzimet buxhetore presim që të jenë 2 miliardë e 620 milionë. Deficiti i buxhetit pritet të jetë 6.5 për qind e bruto produktit vendor”, ka shtuar ajo.

Bajrami ka bërë të ditur se Ministrisë së Tregtisë i janë kthyer disa fonde të marra nga Ministria e Ambientit, ndërsa Ministrisë së Punëve të Jashtme i është shtuar buxheti prej dy milionë eurosh. 1.4 milionë euro i janë shtuar Ministrisë së Punës, ndërsa ka theksuar se janë shtuar edhe 336 mijë euro për pagesën e qirasë për Ministrinë e Bujqësisë. Është shtuar edhe shuma prej 400 mijë eurosh për Ministrinë e Kulturës.

Ndryshimet në buxhet tani kërkojnë miratimin e Kuvendit të Kosovës.

Qeveria Hoti ka premtuar 1,2 miliard euro për rimëkëmbjen ekonomike në vitet 2020 dhe 2021.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending