Connect with us

Lajme

Ministria e Shëndetësisë pagoi 250 mijë euro për spitalet private për shërbimet që nuk i kanë kryer

Published

on

Pacientët kosovarë, përveç se ballafaqohen me mungesë të barnave për trajtim në institucionet shëndetësore, ata në të njëjtën kohë me shumë vështirësi mund të gjejnë përkrahjen e Ministrisë së Shëndetësisë për mbështetje financiare për trajtim në institucionet private në Kosovë dhe jashtë saj.

Arsyetimi gjithmonë është në mungesë të mjeteve financiare.

Por, pavarësisht kësaj Ministria e Shëndetësisë që udhëhiqet nga ministri Imet Rrahmani, vitin që lëmë pas ka paguar hiç më pak se 250 mijë euro spitaleve privat në Kosovë dhe jashtë saj për shërbimet që ato nuk kanë kryer asnjëherë për pacientët kosovarë.

Kjo është një nga e të gjeturat e Auditorit të Përgjithshëm në raportin që u publikua sot për Ministrinë e Shëndetësisë.

“Trajtimi i pacientëve të subvensionuar nga MSH bëhet në rreth 100 Institucione Private Shëndetësore (IPSH) brenda dhe jashtë Kosovës. Në vitin 2015 MSH ka bërë 5 barazime financiare me institucionet private për subvencionet e dhëna gjatë vitit 2014, ndërsa me një institucion privat barazimi ishte bërë për tërë pacientët e trajtuar gjatë viteve. Nga këto barazime kanë rezultuar rreth 250,000 euro të pa shfrytëzuara. Do të thotë që mjetet janë paguar por nuk janë marrë shërbimet nga pacientët. Pas këtyre barazimeve këto mjete janë ridestinuar/shfrytëzuar për trajtimin e pacientëve tjerë”, thuhet në raportin e auditorit.

Përmes testimeve Auditori ka vërejtur se menaxhimi i subvencioneve vazhdon të ketë dobësi.

Auditori e vlerëson si rrezik se mungesa e një politike të qëndrueshme për arsyetimin e shpenzimeve për TMJIPSH dhe shqyrtimi i kërkesave në kundërshtim me rregullat në fuqi ndikon në menaxhimin jo efektiv të subvencioneve duke krijuar pagesa potencialisht të parregullta, dhe rrezikon qe pacientët jo meritorë të përfitojnë.

“Shqyrtimi me vonesë i kërkesave mund të ndikojë që pacientët të mos marrin trajtimin me kohë. Derisa mos barazimet me institucionet shëndetësore ka bërë që mjetet e paguara të mbeten të pashfrytëzuara, përderisa në kohën e njëjtë shumë pacientë në nevojë kanë mbetur pa përfituar me arsyetimin e mungesës së mjeteve”, thuhet në raport.

Auditori rekomandon ministrin se duhet të sigurohet që subvencionet të paguhen pas nënshkrimit të një marrëveshje formale në mes të MSH-së dhe përfituesit, ku qartësohen obligimet e të dy palëve.

“Gjatë zhvillimit të procedurave të aplikimit dhe shqyrtimit të tyre duhet të respektohen kërkesat ligjore. Përveç kësaj Ministri duhet të iniciojë krijimin e një rregullore/udhëzimi për të përcaktuar përgjegjësitë e MSH dhe marrëdhëniet me institucionet shëndetësore private duke specifikuar në mënyrë të qartë kërkesat për raportim financiar dhe në lidhje me shërbimet e ofruara”, rekomandon Auditori.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending