Connect with us

Lajme

“UNMIK-u është kthyer në instrument të Serbisë dhe Rusisë”

Published

on

Ministria e Jashtme e Republikës së Kosovës vlerëson se roli i misionit të UNMIK-ut në Kosovës është i panevojshëm dhe ka kërkuar që ky mision të reduktohet, e më pas të largohet nga Kosova. Këtë gjë e ka konfirmuar edhe ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj.

Dikasteri qeveritar që udhëhiqet nga Hoxhaj ka filluar një iniciativë për të reduktuar, e pastaj për të hequr UNMIK-un nga Kosova, mision ky që së fundi ka kërkuar që buxheti i tij të rritet për 8 për qind.

Misioni civil i Këshillit të Sigurimit në Kosovë po konsiderohet i panevojshëm, edhe për faktin se në Kosovë vepron një mision ndërkombëtar, ai i EULEX-it, si dhe për sigurinë përkujdeset KFOR-i, duke mos lënë hapësirë për një mision tjetër të këtij lloji.

Ministria e Jashtme ka vlerësuar se UNMIK-u është kthyer në një instrument të Serbisë dhe Rusisë, si dhe disa zyrtarë të tij, sidomos në pjesën veriore të Kosovës, janë përdorur për qëllime të tjera, dhe për këtë, Qeveria e Kosovës është e shqetësuar, shkruan Gazeta Metro.

Krejt këto veprime që lidhen me misionin e UNMIK-ut në Kosovë, e kanë shtyrë Ministrinë e Jashtme që të ndërmarrë masa që ky organ ta përfundojë misionin në Kosovë.

Edhe në Këshillin e Sigurimit, gjatë një mbledhje të mbajtur në muajin shkurt, u kërkua që misioni i OKB-së të reduktohet.

Madje, përfaqësuesi amerikan në OKB kishte thënë që Kosova është tregim i suksesit dhe se nuk është më viti 1999, prandaj prania e këtij misioni ndërkombëtar në Kosovë është e panevojshme.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending