Connect with us

Lajme

Ministria e Drejtësisë nuk e pyeti familjen Dehari për hetimin ndërkombëtar

Ministria e Drejtësisë ka drejtuar sot një kërkesë në Ambasadën e Britanisë në lidhje me hetimin e pavarur të vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Deharit.

Published

on

Për kërkesën e dorëzuar nga Ministria,nuk është marrë ende ndonjë përgjigje që ka të bëjë me hetimin e pavarur të vdekjes së Deharit. Kurse për një gjë të tillë nuk është njoftuar ende familja e Astrit Deharit.

I kontaktuar nga Indeksonline avokati Tomë Gashi, njëherësh edhe avokati i familjes Dehari ka thënë shkurtë se për këtë gjë nuk janë pyetur familjarët.

“Për këtë kërkesë as nuk janë pyet familjarët e Astritit Deharit”, ka thënë Gashi.

Sipas këtij të fundit çdo koment tjetër nuk mund të bëhet me arsyetimin se prononcimi i tij do të jepet për një medium tjetër në lajmet e mbrëmjes.

Ndryshe mëngjesin e së shtunës Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxha  ka bërë të ditur se nga raporti i autopsisë së Astrit Deharit ka rezultuar se vdekja e të ndjerit ka ardhur si pasojë e asfiksisë mekanike (mbyllja ose bllokimi i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes), si pasojë e dëmtimeve të vetëshkaktuara, të cilat kanë qenë të shoqëruara me gjakderdhje të jashtme.

Ndryshe i menjëhershëm ka qenë reagimi i Lëvizjes Vetëvendosje në lidhje me raportin e autopsisë së Deharit, duke thënë se ekspertët e mjekësisë ligjore që i ka angazhuar familja, Dr.Besim Ymaj dhe Dr.Besim Latifaj, kanë qenë të pranishëm gjatë obduksionit, por nuk janë ftuar për të thënë fjalën e tyre dhe nuk u janë dhënë materialet bazë e provat, madje as fotografitë me ngjyra.

Duhet përkujtuar që Astrit Dehari ka ndërruar jetë me 5 nëntor teksa po qëndronte në paraburgim në burgun e Prizrenit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending