Connect with us

Lajme

Ministri turk i Shëndetësisë: Vërtetohet përdorimi i armëve kimike në Idlib

Published

on

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Turqisë, Recep Akdag ka deklaruar sot në Ankara se rezultatet e autopsisë qartë treguan se në sulmin në Idlib të Sirisë është përdorur gazi sarin, raporton Anadolu Agency (AA).

Akdag tha se në laborator është zbatuar ekzaminimi i detajuar i mostrave të marra pas sulmit me armë kimike në rajonin e Khan Sheykhun, më 4 prill, në afërsi të qytetit të Idlibit.

“Rezultatet e autopsisë së bërë këtë e konfirmuan. Është vërtetuar se në Siri janë përdorur armë kimike. Gjendja klinike e pacientëve që në fillim e tregonte atë, ndërsa u vërtetua me rezultatet e gjetjeve dhe analizave laboratorike dhe autopsisë. Lidhur me këtë mund të dëgjohen disa zëra nga Rusia, por nuk duhet të harrojmë se ne jemi vendi që ka marrë të plagosurit dhe të vrarët. Me këtë kemi marrë përgjegjësinë e analizave dhe hetimit. Të gjitha studimet janë bërë në prani të përfaqësuesit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Organizatës Ndërkombëtare për Ndalimin e Armëve Kimike”, tha Akdag, i ftuar në panelin editorial të Anadolu Agency (AA).

Ai njoftoi se numri i të vdekurve si pasojë e sulmit me armë kimike, e që në aspektin mjekësor janë trajtuar në Turqi, është rritur nga tre në gjashtë persona. Në spitalet në Turqi janë trajtuar gjithsej 34 pacientë, ndërsa 25 prej tyre janë larguar nga spitali.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending