Connect with us

Lajme

Ministri rus i Mbrojtjes, Shoygu takon Asadin ne Siri

Published

on

Bashar al-Asad, në kuadër të vizitës zyrtare në shtetin të përfshira nga lufta

Në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes ruse thuhet se Asad dhe Shoygu kanë diskutuar për çështje ushtarake si dhe për “bashkëpunimin e dy shteteve në luftën kundër grupeve terroriste që janë aktive në Siri”.

Gjatë vizitës të cilën e kishte urdhëruar presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, Shoygu ka inspektuar ushtarët rus të cilët gjenden në bazën ajrore në Khmeimim afër Latakias në Siri.

Në shtator 2015, ushtria ruse filloi një fushatë të sulmeve ajrore e cila u kritikua shumë, ndërkohë që e njëjta filloi me kërkesë të regjimit të Asadit.

Në nëntor, një avion rus u rrëzua nga Turqia pasi shkeli hapësirën ajrore turke përkundër disa paralajmërimeve, ndërsa në mars të këtij viti presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një tërheqje të pjesshme nga Siria, duke deklaruar se operacioni kishte arritur qëllimet e tij.

Qendra Siriane për Hulumtime të Politikave, së fundmi ka publikuar shifrat se numri i të vdekurve nga konflikti gjashtë-vjeçar në Siri është mbi 470.000 njerëz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending