Connect with us

Lajme

Ministrave izraelitë u ndalohet të flasin me Donald Trumpin, pa leje paraprake

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u ka thënë anëtarëve të qeverisë së tij se ata nuk janë të lejuar për të kontaktuar presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ose administratën e tij, pa kërkuar leje paraprake.

Published

on

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, në një letër për të gjithë ministrat nga sekretari i kabinetit Tzachi Braverman thuhet se çdo përpjekje për të folur për ekipin e Trump duhet të bëhet përmes kanaleve zyrtare të zyrës së Kryeministrit apo ambasadës së Izraelit.

Ky veprim vjen pas disa deklaratave publike nga ministrat e qeverisë izraelite rreth zgjedhjes së Trumpit më 8 nëntor.

Të shtunën, një letër e hapur nga ministri i krahut të djathtë të Agrikulturës, Uri Ariel, drejtuar Steve Bannon, këshilltarit të ri të Trump u shfaq në webfaqen e Breitbart. Ai falënderoi redaktorin Bannon për qëndrimin e tij rreth marrëveshjes bërthamore, si dhe për krijimin e një zyre të Breitbart në Jerusalem.

Ndërsa nga Breitbart e kanë quajtur atë një “mik të popullit hebre” dhe “mbrojtës të Izraelit”, në të kaluarën, Bannon është akuzuar për fanatizëm dhe antisemitizëm nga shumë grupe të të drejtave, të cilët kanë bërë thirrje që emërimi i tij të anulohet. Por Bannon ka mohuar pohime të tilla.

Netanyahu uroi Trumpin për zgjedhjen e tij dy javë më parë, por paralajmëroi qeverinë e tij të koalicionit për të mos folur publikisht për pikëpamjet e tyre mbi presidentin e ri të SHBA-ve, pasi ministri i Arsimit Naftali Bennett tha se fitorja e Trump do të thotë se “epoka e një shteti palestinez” kishte përfunduar.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending