Milani në qiellin e shtatë me Ibrahimovicin: Zbulohen detajet nga kontrata e re

Periskopi.com Sporti

Rritja me 1700% te shitjeve të fanellave të reja të Milanit është tregues i qartë i besimit absolut që kanë tifozët te skuadra, që është kthyer më fituese se kurrë.

Meritë veçanërisht e Zlatan Ibrahimovicit, që nga janari u ka ndryshuar “fytyrën” kuqezinjve.

Kjo është arsyeja pse Maldini dhe Massara po presin me padurim arritjen e marrëveshjes së rinovimit të kontratës së gjigantin suedez. Orët e ardhshme do të jenë vendimtare, edhe pse për “Gazzetta dello Sport”, zgjedhja është bërë: Ibra ka vendosur të qëndrojë në Milano.

Palët duhet të ulen në tryezë dhe thjesht të hedhin firmat. Sipas marrëveshjes, 38-vjeçari duhet të përfitojë 5 milionë euro në sezon, plus bonuset, që lidhen me numrin e golave që do të shënojë, të paraqitjeve dhe rezultatet (rendimenti në Europa League dhe arritje në Champions).

Vetëm nëse plotësohen disa kritere, mund të arrijë 6 milionë euro në sezon.

Kontaktet mes përfaqësuesit të tij dhe drejtorit sportiv Maldini janë të vazhdueshme e nga momenti në moment pritet zyrtarizimi.

Këtë të shtunë do të luhet ndeshja e fundit e sezonit, më pas Ibra do të marrë pushimet, duke ia besuar Raiolas firmën, por e ardhmja e tij si kuqezi mund të jetë më gjatë se një sezon.

Ekziston mundësia që suedezi të firmosë për dy vjet, me opsionin për të vijuar në rolin e drejtuesit në sezonin e dytë. Për momentin, Ibra ka shumë dëshirë për të dhënë kontribut në fushën e blertë dhe këtë e tregoi fillimisht në fushë e më pas me deklaratën e tij në “Marassi”: “Ja si Benjamin Button”.

Shpërndaje në: