Connect with us

Lajme

Mikrobi që ushqehet me mish njeriu po përhapet me shpejtësi, refugjatët e ‘sjellin’ në Evropë

Published

on

Një mikrob që ushqehet me mishin e gjallë të njeriut, i shfaqur fillimisht në territoret e kontrolluara nga ISIS-i, po përhapet tashmë nëpër gjithë Lindjen e Mesme.

Leshmanoza e lëkurës është një sëmundje parazitare që çon në shpërfytyrimi dhe dëmtimin e rëndë të lëkurës, shpesh në fytyrë dhe përhapet nëpërmjet mizave të infektuara të rërës.

Dyshohet se të prekur nga kjo sëmundje janë me mijëra persona, përfshirë refugjatët që ndodhen në Europën Jugore, që mund ta kenë ende në gjendje inkubatore.

Organizata humanitare kurde, Gjysmëhëna e Kuqe, deklaroi se kjo sëmundje është përhapur për shkak të kufomave të lëna nëpër rrugë nga luftëtarët e Shtetit Islamik, por tashmë mendohet se shkaku kryesor i përhapjes është mungesa e qendrave mjekësore në territoret e kontrolluara nga ISIS.

Ëaleed Al – Salem, nje doktor shkolla e Mjekësisë Tropikale në Liverpool tha se situata është shumë e rëndë. Sipas tij, kjo sëmundje po përhapet në mënyrë dramatike në Siri, por edhe në vende të tjera si Irak, Liban, Turqi, e madje edhe në Europën Jugore, për shkak të ardhjes së emigrantëve.

“Ka me mijëra raste në këtë rajon, por vijon të nënvlerësohet pasi askush nuk është në gjendje të përllogarisë numrin ekzakt të personave të prekur”, shkruan standard.al. Kur njerëzit pickohen nga miza e rërës, të cilat janë më të vogla se një mushkonjë, duhen 2 deri në 6 muaj që ky infeksion të shfaqet.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending