Connect with us

Lajme

Mijëra serbë kërkojnë dorëheqjen e Vuçiqit

Published

on

Protestat e kanë përfshirë të gjithë Serbinë që prej fitores së Vuçiqit në zgjedhjet e 2 prillit, për shkak të akuzave për mashtrim zgjedhor.

Mijëra demonstrues u mblodhën në disa qytete serbe të hënën, si pjesë e një veprimi të vazhdueshëm në masë duke protestuar kundër fitores së Aleksandar Vuçiqit në zgjedhje dhe duke i bërë thirrje qeverisë dhe zyrtarëve të tjerë publikë që të japin dorëheqje.

Turmat u mblodhën përpara parlamentit të Serbisë në ditën e tetë të protestave në Beograd. Pjesëmarrësit kërkuan dorëheqjen e qeverisë, të kryeministrit, dhe të Aleksandar Vuçiqit, fituesit të zgjedhjeve presidenciale të 2 prillit.

Pankarta të dukshme në mes të njerëzve të shumtë theksonin kërkesat e tyre: “zgjedhje të lira dhe të ndershme”, “liri të shtypit”, “departizim”, “decentralizim”, “mbrojtje e të drejtave të punëtorëve”, dhe “dorëheqje e të gjithë elitës politike” për të cilat të gjithë bënin thirrje.

Demonstruesit bënë thirrje që të vendosen ndëshkime të rrepta për blerjen e votave dhe shantazhimin e votuesve, që të bëhet futja e garave televizive të detyrueshme në mes të kandidatëve dhe financimin transparent të fushatave politike.

Ata gjithashtu kërkojnë monitorim të pavarur dhe një vlerësim të ri për zgjedhjet e fundit presidenciale, të vihen para përgjegjësisë “ata që janë përgjegjës për çdo fushatë të parregullt, si dhe për [ndonjë] parregullsi gjatë votimit dhe numërimit.”

Ata gjithashtu bënë thirrje për të gjithë “zyrtarët e korruptuar publikë” që të japin dorëheqje, dhe të gjithë redaktorëve të mediave që nuk e kanë respektuar kodin për shtyp t’u kërkohet llogari.

“Ne po kërkojmë decentralizimin, transferimin e pushtetit politik në nivel lokal, dhe pjesëmarrje më të madhe të njerëzve të zakonshëm në marrjen e vendimeve të rëndësishme për shoqërinë”, kanë deklaruar protestuesit, duke shtuar se ata gjithashtu duan mbrojtje më të mirë të standardeve të jetesës, si dhe që të anulohet “reduktimi e pensioneve dhe pagave të paligjshme”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending