Connect with us

Lajme

Mijëra njerëz protestuan kundër dhunës ndaj grave

Published

on

Mijëra njerëz në kryeqytetin e Argjentinës, Buenos Aires, mbajtën një marsh protestues kundër dhunës dhe vrasjes së grave.

Marshi u mbajt me sloganin “NiUnaMenos” që do të thotë “Asnjë më”. Protestuesit kanë mbajtur pankarta të ndryshme si dhe fotografi të grave dhe vajzave, viktima të dhunës.

Në njoftimin e disa organizatave joqeveritare thuhet se në Argjentinë mesatarisht çdo 30 orë vritet një grua. Vitin e kaluar janë vrarë 275 gra.

Sipas Zyrës së Gjykatës së Lartë për dhunën në familje, rreth 49 përqind e sulmeve janë kryer nga ish-bashkëshortët.

Në Argjentinë në gjashtë vitet e fundit janë regjistruar më shumë se 57 mijë raste të dhunës në familje.

Presidenti argjentinas Mauricio Macri gjatë fushatës zgjedhore u zotua se do të bëjë diçka në lidhje me çështjen e dhunës ndaj grave. Ndër të tjera, ai premtoi se do të përgatitet një plan veprimi dhe se departamenti i policisë do të marrë ekspertë të cilët do të merren me çështjen e dhunës në familje, sidomos kundër grave.

Pavarësisht demonstratave masive të vitit të kaluar, autoritetet ende nuk kanë marrë hapa konkret që do të rezultojë në zgjidhjen e problemit të dhunës kundër grave.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending