Connect with us

Lajme

Merkel: Veprimet e Rusisë kanë gërryer besimin me Perëndimin

Published

on

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se veprimet e Rusisë në Ukrainë kanë gërryer besimin me Perëndimin dhe kanë trazuar shtetet e NATO-s në Evropën Lindore. “Nëse me fjalë dhe vepra vihen në pikëpyetje vlefshmëria e ligjit ndërkombëtar dhe paprekshmëria e kufijve, atëherë besimi natyrisht se humb”, tha Merkel para Parlamentit gjerman.

Ajo i bëri komentet në prag të samitit të NATO-s, më 8 dhe 9 korik në Varshavë, ku veprimet e Moskës në Evropën Lindore do të jenë në krye të agjendës.

Marrëdhëniet midis NATO-s dhe Rusisë kanë rënë në nivelin më të ulët që nga Lufta e Ftohtë, për shkak të aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga Moska në vitin 2014 dhe rolit të Moskës në konfliktin ushtarak në lindje të Ukrainës.

Merkel tha se liderët e NATO-s në Varshavë duhet t’iu ofrojnë siguri shteteve baltike dhe Polonisë.

Merkel tha po ashtu se Perëndimi duhet të vazhdojë dialogun me Rusinë.

“Ne të gjithë pajtohemi se siguria e përhershme në Evropë mund të arrihet vetëm me Rusinë dhe jo kundër saj”, tha Merkel.

NATO dhe Rusia kanë rënë dakord që të mblidhen për bisedime më 13 korrik, në selinë e NATO-s në Bruksel.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending