Connect with us

Lajme

Memorial për Afrim Zhtinë dhe Fahri Fazliun

 Në vendin ku para 27 vitesh ranë Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu në Kodër të Diellit do të ngritet një memorial.

Published

on

Këtë premtim e dha sot kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Për të bërë homazhe në përvjetorin e 27-të të rënies së tyre në Kodër të Diellit në Prishtinë ishin shumë personalitete të larta të shtetit, zyrtarë të Qeverisë, të komunës së Prishtinës dhe të Obiliqit.

Duke folur për jetën dhe veprën e të rënëve presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, janë stimulim dhe mesazh i bashkimit të të gjithë qytetarëve të Kosovës, për liri dhe pavarësi dhe për themelimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Sipas Thaçit, Afrimi dhe Fahriu janë nismëtarët e rezistencës së armatosur kundër ushtrisë dhe policisë serbe në Kosovë.

Ndërkaq kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti tha se memoriali për këta dy heronj duhet të ngritet në mënyrë që edhe gjeneratat e reja të dinë për veprat e tyre, transmeton kp.

Për nderuar dy dëshmorët në homazhe në Kodrën e Diellit ka qenë edhe kryetari i Obiliqit, Xhafer Gashi.

Ai tha se janë këtu për të nderuar dy figura, të cilat do të jenë gjithnjë të pranishëm në historinë kombëtare.

Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu kanë rënë më 2 nëntor të vitit 1989 në një betejë të pabarabartë me forcat e Policisë të regjimit serb.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending