Connect with us

Lajme

Mediat ruse: S’ka pranim të Kosovës në BE pas BREXIT-it

Published

on

Agjencia ruse e lajmeve Sputnik ka shkruar një artikull ku thuhet se Kosova nuk do të pranohet në Bashkimin Europian pas largimit të Britanisë së Madhe nga Unioni, njofton Klan Kosova.

“Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, beson se largimi i Britanisë nga BE-ja do të promovojë tek anëtarët e tjerë, përfshirë Spanjën, njohjen e republikës së vet-krijuar”, shkruan Sputnik, duke i cilësuar fjalët e Thaçit thjeshtë si demagogji.

Në një intervistë për Radio Sputnik, Milan Igrutinoviq, një hulumtues në Institutin për Studime Europiane thotë se fjalët e Thaçit janë “fjalë në ajër dhe nuk kanë të bëjnë me realitetin”.

“Spanja e ka Kosovën e vet – Kataluninë që kërkon pavarësinë dhe Thaçi beson se do të ketë ndjenja ndarjeje edhe në Skoci pas BREXIT-it”.

“Por, Spanja nuk do ta ndërrojë qëndrimin e saj karshi Kosovës për shkak të Katalunisë. Me fjalë të tjera, Spanja do t’i qëndrojë besnike vendimit që të mos njeh territore të shkëputura”.

“Sa për referendumin në Skoci nuk do të ketë ndarje, prandaj as atje nuk do të ketë probleme”, thotë Milan Igrutinoviq.

“Çfarëdo që të ndodhë asgjë nuk do të ndryshojë për Kosovën. Pas BREXIT-it disa njerëz janë duke shpikur skenarë të ndryshme për t’ia shitur publikut, por fakti kokëfortë është se largimi i Britanisë nga BE-ja është në dëm të Kosovës, pasi që Londra ishte një nga mbështetësit kryesore të Kosovës brenda BE-së”.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending