Connect with us

Lajme

Media austriake: Maqedonia dhe Serbia gjithmonë më pranë ndikimit rus

Published

on

SHBA nën Trumpin do aktivizohet më pak në Evropën juglindore. Kjo mund të rriste ndikimin rus, turk dhe shteteve arabe në Ballkan. Nacionalisti serb, Vojislav Sheshelj zilen më këngë çetnike në telefonin e tij e ka ndryshuar me këngën “Serbia për Trumpin.” Në këngë Trump paraqitet me uniformë çetnike, do dëbojë muslimanët nga SHBA dhe do bashkëpunojë me Vladimir Putinin,” shkruan fillimisht media austriake Der Standard, duke treguar se Ballkani është ndarë në kampe pro-Trump dhe anti-Trump. Në këtë të fundit bën pjesë Shqipëria, Kosova, ndërsa në kampin tjetër bëjnë pjesë Maqedonia, Serbia dhe Bosnja. “Kjo tregon se ndikimi rus është rritur në vende si Maqedonia dhe Serbia.

Tendenca ndarjeje

Separatistët sllavë shpresojnë në dy gjëra: që administrata e ardhshme amerikane nën Trumpin të mos aktivizohet shumë në Ballkan, dhe e dyta, që Rusia të merr rol më aktiv. Këtë boshllëk të SHBA, mund ta përdorte edhe Kina, Turqia dhe vendet arabe për të shtuar ndikimin, thotë politologu Jasmin Mujanovi?.

“Këto regjime janë duke shkuar në drejtim të autoritarizmit, siç mund të shikohet në Serbi dhe Maqedoni,” thotë më tej Mujanovic. “Donald Trump për pak kohë ka shkuar radikalisht djathtas, ka vulgaritet dhe çauvinizëm,” e përmbyll deklaratën eksperti Jasmin për të përditshmen austriake Der Standard.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending