Connect with us

Lajme

Më të paguarit në rajon janë deputetët e Kosovës

Published

on

Shteti më i varfër në rajon, paguan më së shumti deputetët e tij. Deri në 2 mijë euro marrin paga mujore deputetët e Kosovës, derisa ata të Serbisë nuk marrin as 1 mijë euro.

Gazeta Zëri ka nxjerrë të dhënat e pagave mujore të shteteve të rajonit dhe del se Kosova në krahasim me Malin e Zi, Maqedoninë dhe Shqipërinë, mbetet në top-listë për nga rrogat e deputetëve.

Paga bazë e deputetëve kosovarë është 1488 euro, e kur kësaj i shtohen edhe përfitimet tjera si mëditje për pjesëmarrje në seancë, në mbledhje të komisioneve, si dhe udhëtime jashtë vendit, ajo arrin rreth 2 mijë euro.

Pas deputetëve të Kosovës, të dytët më të paguarit janë ata të Malit të Zi, paga bazë e të cilëve është 1200 euro, pastaj ata të Shqipërisë me 1080, të Maqedonisë me 1 mijë dhe Serbisë me vetëm 860 euro.

Kjo kundërshtohet fortë nga njohësit e ekonomisë dhe politikës, të cilët thonë se është e papranueshme në një vend me varfëri të madhe, paga e deputetit të jetë shumëfish më e madhe sesa ajo mesatare.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending