Connect with us

Lajme

Më në fund vendoset për armëpushim në Siri

Published

on

Qeveria siriane e ka aprovuar marrëveshjen për paqe ë u arrit të shtunën nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia, raporton agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA.

Një armëpushim mbarëkombëtar po planifikohet të fillojë në mbrëmjen e së hënës, pas bisedimeve të gjata që u mbajtën në mes fuqive botërore në Gjenevë.

Ky medium shtetëror, ka bërë me dije se ndërprerja e luftimeve do të fillojë në Aleppo për arsye humanitare.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia kanë arritur një marrëveshjes për Sirinë duke filluar me një armëpushim nga e hëna.

Sipas këtij plani, qeveria e Sirisë do të ndalojë luftërat në rajone të ndryshme që mbahen nga opozita.

Rusia dhe ShBA-të do të bashkohen për ta luftuar të ashtuquajturin Shtetin Islamik dhe luftëtarët e al-Nusras.

Njoftimi për marrëveshjen ka ardhur pas takimeve në mes në Sekretarit të Shtetit Amerikan, John Kerry dhe homologut të tij rus, Sergei Lavrov.

Plani kërkon nga të gjitha palët e marrëveshjes që të “kryejnë obligimet e tyre”, ka thënë Kerry.

Ndërsa Lavrov ka thënë se Rusia e ka informuar qeverinë e Sirisë rreth marrëveshjes dhe se ata “janë gati t’i plotësojnë detyrat e tyre.”

Ministri rus po ashtu ka deklaruar se tani do të bëhet e mundur që “të ndahen terroristët nga forcat e moderuara opozitare”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending