Connect with us

Fun

Me gojëhapur mbetet shkronja “Ë’ për Vit të Ri: Zafir Berisha shkruan si mjeshtër drejtshkrimi

Published

on

Zafir Berisha, Koordinatori i Sigurisë Kibernetike, ka bërë një status në profilin e tij në Facebook ku ajo që bie në sy është mungesa e gabimeve të shpeshta drejtshkrimore – diçka për të cilën njihet.

Berisha në statusin e tij ku flet për rreziqet që i kanosen shtetit të Kosovës ka gabuar kryesisht në mungesën e shkronjës “ë” – e të cilën në rastet e tjera e ka përdorur me tepri.

Ta zëmë, në vend të fjalës “produkt” ai mund ta bënte “produktË”, gjë të cilën nuk e ka përsëritur tash, përcjell Periskopi.

Ka pasur aludime të ndryshme se Berisha ka gabuar qëllimshëm në drejtshkrim në mënyrë që statuset e tij të mos përktheheshin në gjuhët amtare të agjentëve të huaj sekretë – duke qenë të padeshifrueshëm për platformën “Google Translate” e të ngjashme.

Por, ajo që çudit këtu është mungesa e shkronjës “ë”, një shkronjë kjo mjaft identifikuese për gjuhën shqipe – e të cilën Berisha e ka stërpërdorur në të kaluarën.

Politikanë tjerë të njohur për gabime drejtshkrimore ishin edhe Jahja Kokaj, Haki Abazi, Agim Bahtiri etj.

Statusi i plotë dhe i paedituar:

Për fundin e vitit 2020!

Kosova gjatë vitit 2020 kaloi një nga vitet shumë të rënda në historin e re të shtetëndërtimit!

Kriza ekonomike e sociale që ishte produkt i pandemis Covid-19 e shoqëruar edhe nga paqëndrushmëria politike e institucionale, ka bërë që shoqëria jonë të përballet me kriza dhe dukuri të pazakonta ose edhe të padukëshme!

Kosova si e gjithë bota u izolua nga Covid-19 dhe si çdo shoqëri tjetër, vendi ynë rrëshqiti drejtë një krize morale e cila u bë target i sulmeve nga jashtë, përmes lajmeve të rreme dhe luftës psikologjike në rrjetet sociale dhe media të rrejshme elektronike.

Ndërhyrjet gjatë vitit 2020 nga Serbia dhe Rusia u rritën me shpejtësin e dritës të cilët gjetën një teren të përshtatshëm, e të cilët po e shfrytëzojn me mjeshtëri hipokrizin e Albinit dhe LVV, njejtë siç i kanë shfrytëzuar hipokrizit e sojit të njejtë të politikanëve në Malin e Zi dhe Maqedoni për të krijuar destabilitet me qëllimin e vetëm që Sebia para perendimit të paraqitet si gardian e stabilitetit politikë e i sigurisë në Gadishullin Ilirik!

Zafa

Fun

‘Marre me m’qit syreta t’grave, a veç pse jam vejan’, ferizajasi ankohet që u vendos murali i Rita Orës

Published

on

Një burrë nga Ferizaji, ku në shtëpinë e tij është vendosur murali i këngëtares shqiptare me famë botërore, Rita Ora, nuk i ka pëlqyer kjo vepër.

Ai akuzon kryetarin e komunës së Ferizajt, Agim Aliu, për të cilin thotë se nuk e ka pyetur për vendosjen e këtij murali në shtëpinë e tij.

Madje thotë se arsyeja pse është vendos ky mural është pasi ai është vejan.

“Kanë shku ma kanë vnue një grue në shpinë teme, i thash pse ma keni vnue, tha vejan ti e ta kemi vnue. Kom ankesë kundra Agim komunës. Më kanë bo hor o bac, më thojshin je vejan ta kemi vnue. Ma bre unë vejan jam, por Agimi ma kish que kish thon vnone në shpi të bacit.

Kqyre argumentin, e kanë vnue në shpi teme. Marre me m gjit mu syreta të grave aty vec që jom vejan. Po nejse po mujnë, se forca po jau bon”, thotë burri, i njohur në Ferizaj si baci.

Ai thotë se i vjen rëndë që të tjerët ta shikojnë muralin e vendosur në shtëpinë e tij.

Këngëtarë shqiptare por në banesë teme me ma ngjit pom vjen mu rëndë me pa hallku aty. Ajo është e bukur është njeri i mirë, por këta ku e gjetën bash mu me ma vnu aty. Le të përgjigjet Agimi pse, edhe s’um ka vetë hiq vec kur po e shoh që e kanë ngjit aty”, shtoi Baci në ATV.

“Bukur është kjo, por pse mu nuk mkan pyet në shpi teme, më kanë vnue gra aty”, thotë për fund ai.

 

Continue Reading

Fun

Qytetari që u dënua pse pordhi thotë se ajo është “liri e shprehjes”

Published

on

Një 22 vjeçar nga Austria që ishte në ballinat e mediave vitin e kaluar pasi u dënua me 500 euro për një pordhë që e kishte lëshuar ndaj një zyrtari policor ka argumentuar që pordha e tij në fakt është brenda lirisë së shprehjes.

Në vendimin e lëshuar nga gjykata administrative në Vjenë, gjykata ka dhënë disa detaje të nevojshme për ngjarjen që ndodhi atë ditë.

E gjitha ndodhi më 5 qershor të 2020-s, kur burri që pordhi – i emëruar “Z. AB” – kishte dalë me shokët në një park kur një grup policësh iu afrua gjatë një kontrolli rutinor të identitetit.

Dhe këtu gjërat u përkeqësuan.

“Kur ai lëshoi gazrat e tij, ankuesi ishte ulur në karrigen e parkut,” shkruhet në dokument.

“Shokët e ankuesit kishin qeshur me pordhën dhe dëshmitari F kishte bërë një shaka,” vazhdon dokumenti. Për shkak të kësaj, i pandehuri ishte zgërdhirë para policëve.”

Në gjykatë, 22 vjeçari ka thënë se pordha nuk ishte e qëllimshme dhe se, edhe nëse ishte e qëllimshme, prapë do të ishte brenda të drejtës fondamentale të lirisë së shprehjes.

Por, për fatin e tij të keq, gjykatësi nuk e pranoi këtë argument.

Gjykatësi kishte deklaruar se pordhat nuk përmbajnë “përmbajtje komunikuese”.

Megjithatë, ai i kishte ulur gjobën nga 500 në 100 euro. Avokati i të pandehurit kishte thënë se klienti i tij është i gatshëm të vdes për të drejtën e tij për të pordhur dhe se do ta apelonin vendimin. /Periskopi

Continue Reading

Fun

Analist Islami pretendon që Shefqet Krasniqi i ka dy gra

Published

on

Analist Islami ka komentuar deklaratat seksiste të hoxhë Shefqet Krasniqi në mënyrë mjaft të çuditshme. 

Ai ka pretenduar se hoxhallarët e Kosovës po bëjnë shkelje ligjore duke shkelur monogaminë dhe duke u martuar me nga dy gra.

“Mos jau nxini për të madhe hoxhallarëve kur folin për gra, se ata i kanë kah dy!” – ka shkruar ai, përcjell Periskopi.

Islami si në çdo postim tjetër ka vënë hashtagun “mos u tut”.

Shefqet Krasniqi deklaroi mbrëmë se “gratë e kishin vendin në kuzhinë, e burrat në odë” që shkaktoi reagim të madh publik.

Statusi i plotë: 

Continue Reading

Trending