Connect with us

Lajme

Më 26 shtator fillon raundi i ri i bisedimeve me Serbinë

Published

on

Një raund i ri i bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel është planifikuar të mbahet me 26 shtator ku tema kyçe pritet të jetë telekomunikacioni.

Marrëveshja për telekomunikacionin është arritur më 25 gusht të vitit të kaluar, ku është parashikuar që Serbia dëshiron kodin e zonës për Kosovën, në mënyrë që të përdoret në Prishtinë, dhe për ti mundësuar Telekom Serbisë që të veprojë lirshëm në territorin e Kosovës.

Sipas Gjuriq, Prishtina në çdo mënyrë do të deklarojë se ‘Telekom Serbia’ është pronë e Postës dhe Telekomit të Kosovës, vetëm që të sfidojë atë që është nënshkruar apo për të kapur pasuritë e ‘Telekom Serbisë’.

“Edhe 90 për qind e këtyre aseteve të bëra pas vitit 1999, të tilla si ndërtesa në Mitrovicë, e cila ishte ngritur në vitin 2004”, ka thënë Gjuriq, transmeton Indeksonline.

Gjithashtu ai ka theksuar se edhe pse Beogradi ka të gjithë dokumentacionin mbi pronën, shpesh Prishtina përpiqet për të folur rreth argumenteve të forcës dhe për të numëruar mbështetjen ndërkombëtarë rreth pikëpamjeve të tilla.

“Ne kemi një ide dhe sugjerime për tu mundësuar atyre për të hyrë në sistemin bazë ‘Telekom’ që do të thotë pothuajse të jetë në gjendje për ti përgjuar qytetarët e Serbisë me urdhër të gjykatave të tyre të guximshme. Sigurisht, një gjë e tillë nuk është një opsion dhe ne nuk jemi duke dashur këtë”, ka shtuar Gjuriq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending