Connect with us

Lajme

McCain i ka thënë diçka simbolike Vuçiqit: Jam i shqetësuar, dy luftrat botërore kanë nisur në Evropën Lindore

Published

on

Senatori amerikan, John McCain ka zhvilluar sot një vizitë zyrtare në Serbi, ku ka takuar e vizituar zyrtarë e vende të ndryshme.

Aleksandar Vuçiq, kryeministri serb, ka thënë se me McCain ka biseduar edhe për aspektin historik të rrjedhjes së ngjarjeve, siç janë dy luftërat botërore që kanë nisur në regjionin e Evropës Lindore.

Ka thënë se është i shqetësuar për Rusinë dhe për faktin që dy luftërat botërore kanë zanafillën në këtë pjesë të Evropës, shkruan B92.

McCain e Vuçiq kanë dalë në një konferencë të përbashkët përpara mediave, ku u janë përgjigjur pyetjeve të shumta të gazetarëve, veçanarisht atyre që lidhen me çështjet e sigurisë globale, duke pasur parasysh ngjarjet e fundit në Siri, shkruan Periskopi.

McCain ka thënë para gazetarëve se çdo gjë që ndodh në Evropën Lindore është vitale për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

Aty është përmendur edhe dialogu mes Prishtinës e Beogradit.

“Folëm për rëndësinë e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, që zhvillohet nën ombrellën e BE-së. Ky dialog ka shënuar progres duke falënderuar presidentin Tomislav Nikoliq dhe kryeministrin Aleksandar Vuçiq”, ka thënë ai.

Është pyetur edhe për ngjarjet në Siri, ku SHBA-ja ndërhyri me sulme ajrore ndaj një baze të regjimit të Bashar Al-Assadit, pas sulmeve kimike, prapa të cilëve dyshohet se qëndron vet Assadi.

“Besoj se rusët kanë qenë në dijeni për armët kimike në Siri”, ka thënë ai. /Periskopi/

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending