Connect with us

Lajme

Mbi 50 pretendentë për anëtarë të Akademisë në Kosovë

Në konkursin për anëtarë të rinj në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës (ASHAK), i cili është hapur më 17 nëntor, deri më tani kanë kandiduar 58 kandidatë.

Published

on

Prej tyre, 11 anëtarë me korrespodencë, shtatë anëtarë të jashtëm dhe 40 kandidatë të rinj në katër seksione shkencore sa i ka Akademia.

Sipas informatave të cilat i ka siguruar KosovaPress-i, konkursi i shpallur më 17 nëntor përfundon më datë 24 të këtij muaji, kurse mbledhja e Kuvendit të Akademisë, në të cilën bëhet edhe përzgjedhja e akademikëve të rinj, pritet të mbahet më 21 dhjetor 2016.

KosovaPress ka siguruar listën e kandidatëve deri sot, e martë, datë 22 nëntor 2016. Ja lista e kandidatëve:

Seksioni i Shkencave Shoqërore

Kandidatët korrespodentë

-Anton Berishaj

-Arsim Bajrami

-Edi Shukriu

-Jusuf Bajraktari

Kandidatët e rinj:

-Blerim Ramosaj

-Frashër Demaj

-Gazmend Luboteni

-Gjyljeta Mushkolaj

-Ibrahim Berisha

-Justina Pula

-Kadri Metaj

-Lush Culaj

-Muhamed Kullashi

-Naser Ferri

-Nehat Krasniqi

-Sinan Ademaj

Seksioni i Gjuhës dhe Letërsisë

Kandidatët korrespodentë

-Mehmet Halimi

-Zejnullah Rrahmani

Kandidatët e rinj

-Basri Çapriqi

-Bajram Kosumi

-Bardh Rugova

-Fadil Hysaj

-Kujtim Shala

-Milazim Krasniqi

-Qemal Murati

-Rrahman Paçarizi

-Shefkije Islamaj

-Shkumbin Munishi

Seksioni i Arteve

Kandidatët korrespodentë:

-Luan Mulliqi

-Xhevdet Xhafa

Kandidatët e rinj:

-Adem Rusinovci

-Miradije Ramiqi

-Zake Prelvukaj

Seksioni i Shkencave të Natyrës

Kandidatët korrespodentë:

-Arsim Morina

-Qamil Haxhibeqiri

-Sali Gashi

Kandidatët e rinj:

-Arbnor Pajaziti

-Bajram Berisha

-Behxhet Mustafa

-Fetah Podvorica

-Gani Bajraktari

-Hilmi Islami

-Isa Elezaj

-Myrvete Paçarada

-Mentor Sopjani

-Myzafere Limani

-Naim Berisha

-Ramadan Zejnullahu

-Shukri Fetahu

-Shaban Buza

-Veton Hoxha

Anëtarët e jashtëm:

-Abdylmenaf Bexheti

-Bahri Beci

-Gëzim Qendro

-Kristaq Prifti

-Luan Starova

-Matteo Mandala

-Mentor Petrela

*Sipas njoftimit paraprak, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës me Status të Akademisë, shpallë konkursin për zgjedhjet e anëtarëve të rinj, ndërsa recensionet e propozimeve për zgjedhjen e anëtarëve të Akademisë u lihen në dispozicion për shtatë ditë në mjediset e Akademisë (Statuti i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, nr. 446/2, i 11.05.2016, neni 23, paragrafi 12.). /KP/

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending