Connect with us

Lajme

Matoshi: Deklaratat e Kurtit boshe dhe të papërgjegjshme

Published

on

Deklarimi i deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, se demarkacioni siç shprehet ai i Murat Mehës bën konfliktin, luftën dhe gjakderdhjet e reja me Malin e Zi, po komentohet me tonë të ndryshme nga ana e njohësve të rrethanave politike në vend.

Analisti, Halil Matoshi këtë deklaratë e vlerëson boshe dhe të papërgjegjshme. Në një prononcim për Indeksonline, Matoshi është shprehur se ish kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, ende ushqehet me fantazmat e shekullit XIX dhe VV, dhe ato sipas Matoshit, ai i përdor si retorika politike për dominim të shoqërise.

Megjithatë ai thotë se më këtë retorike ai nuk e bind askënd.

“Kjo është thjesht deklaratë politike boshe por edhe si e tillë e papërgjegjshme. Republika e Malit të Zi e ka njohur Kosovën shtet në kufijtë e vitit 1974 dhe vazhdon marrëdhëniet solide me shtetin e ri. Pra, as Kurti dhe askush tjetër nuk mund të ndërhyjë mes dyja shteteve për të nxitur konflikt.

Kurti ende ushqehet me fantazmat e shekullit XIX dhe XX dhe i përdor ato si retorika politike për dominim të shoqërisë, mirëpo nuk e bind askënd me to”, ka thënë Matoshi për Indeksonline.

Në një intervistë për një medium në Kosovë, Kuri ka deklaruar se demarkacioni i Murat Mehës bën konfliktin, luftën dhe gjakderdhjet e reja me Malin e Zi.

“Mos harroni se në vitin 1998 në Kosovë ka pasur luftë, por në Prishtinë ka mundur të mos ketë. E mbaj mend shumë mirë se në Prishtinë ka pasur paqe, por në Drenicë, Dukagjin e Llap ka pasur luftë. Kur po them luftë, nuk po them se lufta vjen në Prishtinë, por ajo ndodh atje ku është kontesti kufitar e territorial”, ka thënë ndër të tjera Kurti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending