Connect with us

Lajme

Marrëveshje armëpushimi në Kolumbi pas gjysmë shekulli

Published

on

Qeveria kolumbiane dhe guerilasit Farkë nënshkruan sot në Havana një marrëveshje historike mbi një armëpushim përfundimtar, duke i hapur rrugën zgjidhjes së një konflikti që ka shkatërruar vendin për më shumë se gjysmë shekulli.

Para shumë krerë shtetesh dhe sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon, presidenti kolumbian, Juan Manuel Santos dhe shefi suprem i Forcave të Armatosura Revolucionare Kolumbiane (FARK), Timoleon Jimenez, nënshkruan në mesditë një dokument të paprecedentë mbi kushtet e një mbyllje përfundimtare të luftimeve.

Kjo etapë vendimtare mundëson mbylljen e konfliktit më të vjetër në Amerikën Latine, që për 52 vite radhazi ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 260 mijë personave.

Si pasojë e këtij konflikti, mbi 45 mijë persona janë të zhdukur, ndërsa afër 7 milionë janë shpërngulur.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending