Connect with us

Lajme

Marrëveshja e Parisit për ndryshimet klimatike, tani ligj ndërkombëtar

Marrëveshja e Parisit për të luftuar ndryshimet klimaterike u kthye në ligj ndërkombëtar të premten, një arritje historike e cila do të ketë në thelb parandalimin e ngrohjes globale.

Published

on

Deri më tani, 96 vende i janë bashkuar formalisht këtij akordi, që kërkon të limitojë ngrohjen globale në 2 gradë Celsius, ndërkohë që më shumë vende pritet t’i bashkohen marrëveshjes në javët dhe muajt e ardhshëm.

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, përshëndeti hyrjen në fuqi të marrëveshjes, në një takim me përfaqësues të shoqërisë civile në Nju Jork. Ai i falenderoi ata për punën e tyre, duke e konsideruar këtë ditë si një çast historik për përpjekjet njerëzore për të luftuar ndryshimet klimaterike. Megjithatë, Sekretari ruajti tonin e tij paralajmërues teksa tha se rezultatet e kësaj marrëveshjeje janë ende të pasigurta. Ai i bëri thirrje grupeve të vazhdonin punën e nisur për mobilizimin e miliona personave dhe qeverive mbi çështjet klimaterike.

Shkencëtarët gjithashtu kanë vlerësuar shpejtësinë e ardhjes në fuqi të marrëveshjes së nënshkruar dhjetorin e kaluar në Paris, duke thënë se kjo shënon një përkushtim të ri të komunitetit ndërkombëtar në adresimin e problemit që ka shkaktuar shkrirjen e sipërfaqeve të akullta dhe ka sjellë rritjen e niveleve të deteve, duke transformuar zona të mëdha të tokës së punueshme në shkretëtira.

Por ambjentalistët thonë se marrëveshja është vetëm hapi i parë i një procesi të ndërlikuar të tranzicionit larg lëndëve djegëse, të cilat momentalisht, plotësojnë nevojën e planetit për energji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending