Connect with us

Lajme

Maqedonia do zhdukjen e shqiptarëve,  ata të preokupuar ta mundin njëri – tjetrin në zgjedhje

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti ka reaguar në lidhje me sulmin e djeshëm në  Shtëpinë e Alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir dhe mesazhit të lënë “Vdekje shqiptarëve”, derisa po shënohej 108 vjetori i themelimit të alfabetit të gjuhës shqipe.

Published

on

Ajo ka thënë se kjo sulm tregon se në Maqedoni dëshirohet të zhduket ccdo gjurmë e shqiptarëve, derisa ka kërkuar që për këtë rast të reagojnë Shkupi, Tirna dhe Prishtina.

“Përderisa faktori shqiptar në Maqedoni është i përçarë dhe i preokupuar me betejat e vogla për ta mposhtur njëri-tjetrin në zgjedhje, fashizmi i shtetit maqedon në rritje vandalizon Shtëpinë e Alfabetit në Manastir nën parullën “Vdekje shqiptarëve”. Ky fashizëm synon të zhduk çdo gjurmë shqiptare. Ky sulm vandal mbi gjuhën shqipe, nyjen tonë kombëtare, prek secilin prej nesh dhe kërkon reagim mbarëshqiptar institucional nga Shkupi, Tirana e Prishtina. Nëse nuk reagojmë si komb, sulmet e këtilla do të vazhdojnë dhe gjendja e shqiptarëve në Maqedoni dhe jo vetëm, do të përkeqësohet edhe më shumë”, ka thënë ajo.

Ndërkaq, në këtë sulm vandalistët kanë thyer derën e shtëpisë, ndërsa në të është ngjitur edhe një grafit ku shkruhej “Vdekje për shqiptarët”. Policia është vënë në kërkim të autorit që kishte përdhosur objektin e Muzeut një natë më parë. Pavarësisht premtimeve të shumta të autoriteteve qoftë në vend, të Shqipërisë dhe Kosovës, festa e alfabetit edhe këtë vit ka gjetur objektin e Muzeut në gjendje të rëndë./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending