Connect with us

Lajme

Malala merr shtetësinë e nderit të Kanadasë

Published

on

Laureatja e Çmimit Nobel për Paqe mori shtetësinë e nderit të Kanadasë dhe u bë personi më i ri që iu drejtua parlamentit të këtij vendi.

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, i dha asaj certifikatën e shtetësisë.

Malala është personi i gjashtë që merr këtë nder.

“Malala, historia jote është një frymëzim për të gjithë ne”, tha Trudeau.

Në vitin 2012, aktivistja pakistaneze ka qenë 15 vjeçe kur është plagosur nga militantët talibanë.

Ajo ka qenë shënjestër për shkak të aktiviteteve për arsimimin e vajzave.

Malala është sot aktiviste globale për të drejtat e grave.

Në Kanada, ajo falënderoi autoritetet për mirëpritjen e refugjatëve.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending