Connect with us

Lajme

Malala – Lajmëtare e Lirisë e Kombeve të Bashkuara

Published

on

Fituesja e Çmimit Nobel për Paqe, Malala Yousafzai, është bërë Lajmëtarja e Lirisë e Kombeve të Bashkuara, më e reja deri tash.

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, e ka nominuar Malalën 19 vjeçare, me rolin për fokusim në arsimin e vajzave, në një ceremoni të mbajtur mbrëmë në selinë e OKB-së në Nju Jork.

“Ju nuk jeni vetëm hero, por ju jeni një person shumë i përkushtuar dhe bujar”, i tha Malalës zoti Guterres.

“Pasi t’i arsimojmë vajzat, ne e kemi ndryshuar komunitetin dhe gjithë shoqërinë”, tha Malala dhe ka shtuar se “shpresoj dhe i inkurajoj vajzat e reja se ju duhet të besoni në vetveten tuaj”.

Malala u bë e njohur në përmasa ndërkombëtare pasi ishte qëlluar me armë në kokë në autobusin e saj shkollor në Pakistan, në vitin 2012, nga një person i armatosur taliban, për shkak se ajo kishte bërë fushatë për arsimin e vajzave.

Malala, e lënduar rëndë, mbijetoi pas trajtimit mjekësor në Britani, ku ajo tash jeton dhe shkollohet.

Deri tash, ajo ka udhëtuar nëpër botë, duke e promovuar arsimin e vajzave si mundësi kundër dhunës së paraqitur nga grupi militant, Shteti Islamik.

Për këto përpjekje, kur ishte 16 vjeçare, ajo në vitin 2014 u nderua me Çmimin Nobel për Paqe, duke u bërë fituesja më e re e këtij çmimi prestigjioz.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending