Connect with us

Lajme

Mafia Cosa Nostra e përfshirë në Panairin Ndërkombëtar EXPO 2015 në Milano

Published

on

Mafia siçiliane “Cosa Nostra” ka operuar me përfitime të paligjshme ekonomike përgjatë Panairit Ndërkombëtar Expo 2015 të Milanos.

Një  hetim i nisur nga Prokuroria e qytetit të Milanos në bashkëpunim me Drejtorinë e përgjithshme antimafia ka vërtetuar shoqëri që operonin për llogari të mafias siciliane që me anë të një sistemi faturimi fals krijonin fonde të zeza për t’i ricikluar më pas në Siçili.

Për 3 vjet rresht Mafia “Cosa Nostra” me anë të shoqërisë Nolostand e shoqërive të saj më të vogla, ka fituar tendera me një fond prej 20 milionë euro, duke ushtruar aktivitet në 4 pavione të Expo Milano 2015; Pavioni i Francës, Guines, Kuvajt e të një sponsori të rëndëishëm të këtij Panairi,

Ky hetim ka çuar në operacionin e arrestimit të 11 personave mes  të cilëve dhe një avokat i njohur, ish President i Dhomës së Avokatëve Penalë të Sicilisë. Gjithashtu janë sekuestruar rreth 5 milionë euro, 400 mijë prej të cilave po transportoheshin të fshehura në një kamion të nisur nga Lombardia drejt Sicilisë.

Sipas Prokurorit të Përgjithshëm të Milanos Francesco Greco, “ky hetim është mjaft i rëndësishëm pasi dëshmon dhe një herë tjetër lidhjen mes organizatave kriminele mafioze e krimit ekonomik.”

Autoritetet e drejtësisë italiane informojnë se synojnë për këtë hetim një prces gjyqësor të shpejtë një rit gjykimi të shkurtuar për të gjithë të arrestuarit.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending