Connect with us

Lajme

Luftëtarët kurdë paralajmërojnë fillimin e fushatës për rimarrjen e Raqqa

Forcat kurde të Sirisë, të mbështetura nga SHBA-ja, kanë paralajmëruar fillimin e një fushatë për rimarrjen e qytetit Raqqa, në fakt kryeqytet i grupit militant Shteti Islamik.

Published

on

Forcat Demokratike të Sirisë, një forcë kryesisht kurde e udhëhequr nga Njësitë e Mbrojtjes të Popullit Kurd (YPG), bënë paralajmërimin në një konferencë me gazetarë në qytetin sirian Ain Issa, në veri të Raqqas.

“Kemi marrë premtime ndërkombëtare për ofrimin e mbështetjes ushtarake për operacionin në Raqqa”, tha një komandant në një konferencë me gazetarë më 6 nëntor.

Njoftimi erdhi në kohën kur forcat qeveritare irakiane, të mbështetura nga sulmet ajrore të SHBA-së dhe luftëtarët kurdë Peshmerga, po zhvillojnë betejën për rimarrjen e qytetit të Mosulit në veri të Irakut nga ekstremistët.

SHBA-ja e cilëson milicinë YPG si forcën më efektive kundër militantëve IS në Siri. Por aleati i SHBA-së, Turqia e sheh grupin si një organizatë terroriste dhe ka thënë se nuk do ta pranojë një rol për kurdët në çlirimin e Raqqas.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending