Connect with us

Lajme

Lufta në Siri ka lënë 600 mijë fëmijë jetimë

Published

on

Sipas një kërkimi të realizuar nga Fondacioni i Ndihmave Humanitare të Drejtat dhe Liritë e Njeriut (IHH) theksohet se lufta e brendshme në Siri ka lënë 600 mijë fëmijë pa baba.

Në luftën që vazhdon prej 5 vitesh kanë humbur jetën qindra mijëra persona, ndërsa miliona të tjerë duke braktisur vendin e tyre u strehuan në vendet fqinje kryesisht në Turqi. Më të prekurit e kësaj lufte janë fëmijët dhe gratë, ku fëmijët që kanë humbur baballarët e tyre në luftë vazhdojnë jetën në jetimoret në Turqi dhe Siri.

Fondacioni IHH nuk i ka lënë të vetëm këto fëmijë që prej ditës së parë të fillimit të luftës duke përgatitur një sërë projektesh në qytetet kufitare si Kilis, Hatay, Şanlıurfa për fëmijët që kanë humbur baballarët në luftë.

Duke mbështetur dhe duke përballuar shpenzimet e qirave ku qëndrojnë fëmijët jetimë në qytetin Kilis, vullnetarët e IHH gjithashtu kujdesen për t’iu dhënë lumturi fëmijëve që kanë humbur baballarët e tyre.

Përgjegjësi i Njësisë për Jetimët të IHH, Adem Kalaycı, në një deklaratë për gazetarin e AA-së tha se si fondacion janë në përpjekje për të ofruar çdo ndihmë për të prekurit e luftës kryesisht për fëmijët dhe gratë e veja. Kalaycı ka theksuar më tej se si fondacion sponsorizojnë për 7 mijë jetimë në Siri dhe në Turqi ku dhe në kuadër të kësaj japin si mbështetje për çdo jetim nga 100 lira turke (afërsisht 32 euro).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending