Connect with us

Lajme

Londra zgjedh kryetarin e parë musliman

Published

on

Kandidati i Partisë Laburiste, Khan, 46-vjeçari me origjinë nga Pakistani mori 56,8 përqind të votave në raundin e parë kundër rivalit të tij Konservator, Zac Goldsmith. Pas marrjes së lajmit për fitoren e tij Khan është shprehur shumë i lumtur për rezultatet dhe ka pohuar se është një nder për të që të jetë londinez dhe drejtues i një qyteti të tillë. Ai falënderoi të gjithë zgjedhësit e tij dhe premtoi shtëpi, punë dhe ajër të pastër.  Ndërsa Kryetari i Partisë Laburiste të Britanisë së Madhe, Jeremy Corbyn, ka uruar Khan-in për zgjedhjen e tij si kryetar të qytetit të Londrës. “Urime. Jam shumë i padurueshëm për të punuar me ty për një Londër të barabartë për të gjithë”, është shprehur ai.

Ndërsa një ministër i Partisë Konservatore, Sajid Javid, uron kështu kryetarin sapo zgjedhur të Londrës i cili është djali i një shoferi autobusi në këtë qytet. “Khan, urime nga një tjetër djalë shoferi pakistanez.”
Khan ka lindur në vitin 1970 në Londër. Ai ka mbaruar studimet për Drejtësi në Universitetin e Londrës Perëndimore. Khan i cili në kohën kur Gordon Brown ishte Kryeministër i vendit ka marrë detyra të rëndësishme si, ministrinë e Etnive dhe më pas i Transportit.

Ndërkohë pas zgjedhjeve të majit ai mori detyrën e ministrit Përgjegjës për Londrën në qeverinë e re, detyrë të cilën e la pas shpalljes së kandidaturës për kryetar të këtij qyteti.
Khan është i martuar dhe ka një vajzë. Ndërkohë që prej 2005-ës ai përfaqëson rajonin Tooting që ndodhet në jug të Londrës në Parlamentin britanik.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending