Connect with us

Sporti

Londra bëhët e kaltër, Chelsea rimerr kreun e Premier Ligës (Video)

Chelsea ka mposhtur Tottenham në derbin e Londrës me rezultat 2-1.

Published

on

Ishte skuadra mysafire që filloi ndeshjen furishëm takimi duke pasur akisone të një pas njëshme në drejtim të portës së belgut Courtois. ‘Gjelat’ arritën të kalojnë në epërsi përmes mesfushorit danez Christian Eriksen në minutën e 15’ i cili shënoi një super gol nga distanca.

eriksen1

Christian Eriksen, momenti i golit

Ky ishte edhe goli i parë i pranuar nga skuadra vendase pas 6 ndeshjeve pa pranuar gol.

Tottenham vazhdojë me lojë të bukur dhe me raste të shumta nëpërmjet sulmueseve Hary Kane dhe Son por hasën në rezistencë të Courtois.

Chelsea në minutën e 30’ bëri goditjen e parë në kornizë të Hugo Llorisit, ‘blutë e londrës’ tentuan disa herë nëpërmjet kundersulmeve të barazojë rezultatit por nuk ia arritën deri në minutën e 45’ të barazojnë ku pas një aksioni të gjatë nga Chelsea realizoi spanjolli Pedro me një super gol nga distanca. Pjesa e parë përfundoi me rezultat të barabartë 1-1.

pedro1

Pedro Rodriguez, duke festuar golin e avantazhit

 

Chelsea filloi pjesën e dytë shumë më mirë se sa pjesën e parë, ata përmbysen rezultatin në minutën e 51’ pas një kundërsulmi të cilin e filloi Matic pas një topi të fituar në mesfushë, aksionin e përfundoi në gol nigeriani Victor Moses i asistuar nga Diego Costa.

mose

Victor Moses, pas golit të realizuar për 2-1

 

Pas vetëm dy minutash skuadra e Contes e humbi një rast të pastër për të shënuar golin e tretë përmes Alonsos i cili ishte i vetëm përballë portierit Lloris.

Pas këtij goli ndeshja u kontrollua nga skuadra vendase, Spurs nuk arritën të barazojnë rezultatin edhe pse patën raste për të barazuar rezultatin. Chelsea rimerr kreun e tables në Premier Ligë me 31 pikë ndërsa Tottenham mbetet në pozitën e pestë me 24 pikë, kjo ishte edhe humbja e parë për skuadren e Maurico Pochetinos në këtë sezon. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=n5Tn5dP5Ek0

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending