Connect with us

Lajme

Ligji i mbetjeve, Meta: Do ketë dialog

Ligji për mbetjet ka mbledhur bashkë shoqërinë civile dhe kryeparlamentarin Ilir Meta në një takim. Biseda e zhvilluar në ambientet e Kryesisë së Kuvendit ka zgjatur plot 60 minuta.

Published

on

Pjesë e këtij takimi kanë qenë Unioni i Ekspertëve mjedisorë, juristë, si dhe përfaqësues të mediave.

Ambientalisti Sazan Guri është shprehur se rruga e dekretit për mbetjet është drejt rrugës së duhur.
Ndërsa, Zheji në përfundim të takimit tha se “Kreu i Kuvendit, Ilir Meta na la të kuptojmë se pa konsensus nuk ka ligj”.

“I vetmi konsensus është vota kundër ‘mbetjeve’”, është shprehur Zheji drejtuar Metës.

Sakaq, kryetari i Kuvendit, Meta vlerësoi angazhimin e tyre për këtë çështje të ndjeshme duke nënvizuar se ai do të dëshironte që miratimi i një ligji të tillë të mund të shteronte të gjitha mundësitë e dialogut, mirëkuptimit dhe konsensusit me shoqërinë civile, përfaqësuesit e industrisë ricikluese dhe opinionin publik, me qëllim që ligji t’i shërbejë interesit të qytetarëve, imazhit të Shqipërisë, rritjes ekonomike të vendit, zhvillimit të turizmit, bujqësisë dhe të rrisë punësimin e të ndikojë pozitivisht në mbrojtjen e mjedisit dhe shëndetin e jetës së qytetarëve.

Ndërkohë, më 14 tetor presidenti Bujar Nishani kthehu në parlament ligjin për menaxhimin e mbetjeve. “Ligji i mbetjeve bie ndesh me nenin 59 të Kushtetutës, – theksoi Nishani, ndërsa shtoi se: “Shqipëria nuk ka asnjë detyrim të importojë mbetje. Procedurat për miratimin ishin të përshpejtuara dhe po ashtu është shkelur neni 56 i Kushtetues për mos informim të qytetarëve”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending