Connect with us

Lajme

Letra e humbjes që Bush ia kishte shkruar Clintonit

Një letër e shkruar me dorë që Presidenti republikan George H.W. Bush i la parardhësit demokrat Bill Clinton pas humbjes në zgjedhjeve të vitit 1992 po bën xhiron e rrjetit, duke u konsideruar si shembulli i përballimit me dinjitet i humbjes.

Published

on

Letra u shndërrua në virale pas debatit të tretë presidencial, pas refuzimit të kandidatit republikan për tiu përgjigjur pyetjes nësë do të njihte rezultatin e zgjedhjeve.

“Suksesi juaj tani është sukses i vendit tonë” i shkruante Bush pasardhësit në zyrën Ovale në letrën që daton më 20 janar të vitit 1993 ku i jep edhe një këshillë.

“I dashur Bill!

Kur hyra në këtë zyrë për herë të fundit, ndjeva të njëjtën ndjejë mrekullie dhe respekti si ajo që ndjeva 4 vjet më parë kur hyra për të parën herë.

E di që edhe ti ndjen të njëjtën gjë.

Unë të uroj lumturi gjatë qëndrimit tënd këtu. Unë kurrë nuk e ndjeva vetminë në Shtëpinë e Bardhë, ashtu siç e kanë përshkruar disa prej paraardhësve tanë. Do të kesh kohë shumë të vështira, do të përballesh me kritika të ashpra që ndoshta ti mendoj se nuk janë të drejta. Unë nuk jam aq i mirë për të dhënë këshilla: Por mos lejo kurrë kritikët të të vënë poshtë apo të ndryshojnë kursin tënd!

Ti do të jesh presidenti i Amerikës dhe i Imi kur të lexosh këtë letër. Unë të uroj gjithë të mirat! I uroj gjithë të mirat edhe familjes tënde.

Suksesi yt tani është suksesi i të gjithë vendit tonë. Unë mbështetem tek ti.

Paç fat George!”

Lënia e letrës në zyrë për pasardhësit është një ritual në Shtëpinë e Baardhë. Një gjë të tillë George H.W. Bush i vjetri e kishtë marrë nga Ronald Regan, ndërsa George W. Bush i riu ia la Barak Obamës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending