Connect with us

Lajme

Lekaj thotë se për demarkacionin me Malin e Zi duhet negocim nga Qeveria e re

Grupi Parlamentar i AAK-së, përmes një reagimi dërguar mediave, Komisionin qeveritar për matjen e territorit të vendit e ka quajtur pa kredibilitet dhe pa legjitimitet.

Published

on

Në këtë reagim, shefi i GP i AAK-së, Pal Lekaj, thotë se ky komision, i formuar nga Qeveria e Kosovës, është i përbërë nga ata të cilët e kanë mbrojtur versionin aktual të demarkacionit, ndërsa thotë se opozita dhe qytetarët s’mund t’i besojnë “Hivzi Islamit dhe Tomor Qelës të cilët hapur e kanë mbrojtur versionin aktual të demarkacionit”.

“Prandaj, vlerësoj se ky komision është vetëm mbulesë për Qeverinë e koalicionit për t’i shantazhuar deputetët e Kuvendit për ta votuar demarkacionin”, thotë Lekaj, raporton Koha.net.

Zyrtari i AAK-së thotë se partitë opozitare dhe kryetarët e Komunave të Deçanit dhe Junikut kanë refuzuar të jenë, siç thotë ai, “pjesë e këtij cirku” pasi “nuk mund të jemi pjesë e një komisioni, i cili do të matë territorin e vendit për sa kohë qe kufijtë e vendit mbesin të padefinuar”.

“Se nuk mund të matet territori i vendit pa u definuar kufijtë e kanë thënë edhe ekspertët e gjeodezisë, madje edhe deputetë të koalicionit”, thekson më tej Lekaj.

Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës do të vazhdojë, bashkë me partitë opozitare, që të kundërshtojnë këtë marrëveshje “e cila i humbet vendit mbi 8 mijë hektarë”.

Shefi i GP të AAK-së i ka bërë thirrje Qeverisë që të ndalë përpjekjet e tyre për të kaluar këtë marrëveshje pasi ajo nuk do të kalojë.

“Qeveria duhet që ta anulojë në tërësi këtë marrëveshje dhe të shkarkojë Komisionin Shtetëror i cili ka bërë demarkimin e kufirit me Malin e Zi, dhe pastaj Qeveria e ardhshme, e cila do të formohet si rezultat i vullnetit të popullit, ta negociojë me Malin e Zi demarkimin e kufirit”, potencon shefi i deputetëve të AAK-së, Pal Lekaj.

“Thirrjet e Thaçit e Mustafës se kalimi i demarkacionit e bën të mundshëm liberalizimin e vizave janë të pavërteta, sepse e kanë thënë edhe zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian se Kosova nuk do të marrë liberalizimin e vizave për sa kohë që nuk luftohet krimi dhe korrupsioni i organizuar, i cili po lulëzon çdo ditë e më shumë”, ka përfunduar ai.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending