Connect with us

Lajme

Lekaj-Mustafës: Kryeministër bëhu i sinqertë, e jo cinik

Shefi i deputetëve të AAK-së, Pal Lekaj, i është përgjigjur kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, që me dy paraqitje përmes profilit të tij në Facebook paraqite ato që ai i quajti lajme të mira për Kosovën.

Published

on

Deputeti Lekaj, e ka titulluar reagimin e tij Qeveri lakmitare, por vetëm për të mbushur xhepat e vet, jo të qytetarëve.

“Për t’iu përgjigjur entuziazmit të kryeministrit, i cili para pak orësh, më shumë shfaqi trishtim, se sa gëzim për të ‘arriturat’ e Kosovës. I trishtuar, sepse është mëse i sigurt, se Kosova nuk qëndron mirë siç e përshkruan vetë kryeministri, e nuk është krejt lule, siç do të duhej të ishte, as në stadin e mundësive, s’po flas për atë çka dëshirojmë të gjithë, ne dhe qytetarët”, ka thënë Lekaj.

Për të qenë më i qartë, ka thënë Lekaj, faktet nga organizatat e shumta e me renome, Kosovën e përshkruajnë si një vend jo stabil, në kuptimin makroekonomik e politik, po ashtu si një vend që është ende shumë i varur nga komuniteti ndërkombëtar dhe nga diaspora e vet, sa i përket aspektit ekonomik të saj.

“Remitancat nga diaspora, të vendosur kryesisht në Gjermani, Zvicër dhe vendet nordike, vlerësohet të përbëjnë rreth 20% të PBB-së (Prodhimi i Brendshëm Bruto v.j.) dhe të llogarive ndërkombëtare, donacionet për rreth 15% të PBB-së. Realiteti është ende më i ashpër dhe jo miqësor me Kosovën, kur e shohim se, qytetarët e Kosovës janë më të varfrit në Evropë me një PBB për frymë (PPP) prej rreth 5,000 dollarë në vit, një papunësi prej rreth 40% dhe një normë papunësia e të rinjve afër 60%, në një vend ku mosha mesatare është 26, ku ekonomia informale është shumë evidente. Niveli i lartë i korrupsionit, zbatimi jo korrekt i kontratave dhe furnizimi me energji elektrike i paqëndrueshëm, kanë dekurajuar investitorët e mundshëm”, ka thënë Lekaj.

“Kështu që, kryeministër, bëhu i sinqertë, më mirë se sa cinik, e pranoje se, kriza ekonomike në Kosovë po thellohet edhe më shumë, kjo për shkak të mungesës së zbatimit të një politike ekonomike të mirëfilltë. Pra, Qeveria e Kosovës, e udhëhequr nga ju, nuk ka strategji, nuk ka vizon e as fuqi për zhvillimin e Kosovës. Mos e mashtro veten, se ne nuk mashtrohemi nga dy miliardëshi yt fantom dhe nga 300 mijë vendet e punës që kurrë as ia filluat me përmbushë premtimin”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending