Connect with us

Lajme

LeFigaro: Kouchner dëshmitar kundër Thaçit

Published

on

Gazeta e përditshme franceze “Lefigaro”, pas shkrimit të publikuar në “Agence France-Presse” në lidhje me akuzat që mund ta presin presidentin e zgjedhur Hashim Thaçi për krime lufte, ka mësuar se dëshmitar i mundshëm i këtij rasti do të mund të ishte Bernard Kouchner, ish-administrator i UNMIK-ut.
“Le Figaro” thotë se presidenti i zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi ka gjasa të akuzohet nga Gjykata Speciale.

E përditshmja franceze thekson se Kouchner, gjatë kohës sa ka shërbyer shef i misionit të OKB-së në Kosovë nga 1999 deri më 2001, shpesh është akuzuar se ka mbyllur sytë mbi krimet e kryera nga UÇK-ja.

“Nuk mund të them se Kouchner ka qenë në dijeni për trafikimin me organe, por është e pamundshme që ai të mos ketë pasur informata për krimin e organizuar në Kosovë. Komisioneri i Policisë është informuar rregullisht, dhe mediat shpesh e kanë pyetur për këtë çështje”, ka thënë ish-komandanti i policisë i UNMIK-ut, Stu Kellock.

Bernard Kouchner gjithmonë i ka mohuar akuzat se i ka mbrojtur nga ndëshkimi liderët e UÇK-së.

I pyetur nga një gazetar serb marsin e vitit 2010, gjatë një vizite në Kosovë si Ministër i Jashtëm, ai pati thënë: “A ju dukem si dikush që mund të shes organe? (…) Njerëzit që thonë kështu janë bastardë dhe vrasës”.

“Le Figaro” rikujton se Nazim Bllaca, ish-anëtar i Shërbimit Informativ të Kosovës, është dënuar me katër vjet burg, pasi që ka rrëfyer për vrasjen e shumë kundërshtarëve politikë në shërbim të Partisë Demokratike të Kosovës, të drejtuar deri tash prej Hashim Thaçit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending