Connect with us

Lajme

LDK nën ethe pas deklaratave të Veselit, nuk duan zgjedhje

Deklaratat e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, për shkuarjen e vendit në zgjedhje të reja ka nxitur reagime nga partia e Isa Mustafës. Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu i ka quajtur të pakuptimta propozimet e tilla për zgjedhje, pasi, sipas tij, qeveria dhe institucionet janë stabile në punën e tyre.

Published

on

Veliu, në një prononcim për “Indeksonline”, thotë se LDK-ja nuk ka biseduar fare për këtë çështje. Megjithatë, nënkryetari i partisë në pushtet shprehet se duhet të ketë një unifikim edhe për sa i përket proceseve zgjedhore dhe se ato, sipas tij, duhet të mbahen në cikle normale të rregullta e jo nën presion të vazhdueshëm.

“Qysh në ditën e parë të fillimit të punës në Qeveri një subjekt i pakënaqur kërkon zgjedhje, kjo është e pakuptimtë. Vendi ka qeveri, institucione stabile dhe ato duhet të punojnë dhe të pritet viti 2018 kur është koha e paraparë për zgjedhje nacionale. Ndërsa vitin e ardhshëm kemi zgjedhje lokale”, ka thënë ai.

Më tej, Veliu ka folur edhe për ngecjen e disa çështjeve kryesore për vendin, duke përmendur vijën kufitare me Malin e Zi si dhe transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës. Ai thotë se çështjet me interes nacional duhet ta bashkojnë gjithë spektrin politik.

“Gjithë bashkërisht duhet të punojmë për të gjetur një zgjidhje sepse detyrimisht për ne duhet ta bëjmë demarkacionit e kufirit me shtetet fqinje, pasi tani jem shtet i pavarur dhe e kemi territorit tonë.  Me këtë gjendje nuk mund të ecim përpara, nuk kemi viza, anëtarësime, integrime. Kështu, kjo çështje nuk është e vetëm një partie politike por është përgjegjësi e gjithë spektrit politik dhe institucionet të vendit”, është shprehur ai.

Ndryshe, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli në një intervistë për gazetën “Koha Ditore” ka deklaruar se vendi mund të shkojë në zgjedhje të reja, nëse do të ketë pajtim ndërmjet partive politike. /Indeksonline

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending