Connect with us

Lajme

LDK-ja ia kthen selamin PDK-së: Ky buxhet, më i miri që nga paslufta

Lidhja Demokratike e Kosovës u ka bërë thirrje gjithë deputeteve të kësaj legjislature që t’ia japin dritën jeshile projektbuxhetit të cilën Qeveria e Isa Mustafës e ka miratuar para disa ditësh.

Published

on

Deputeti i LDK-së, Fatmir Rexhepi, në një prononcim për “Indeksonline” ka thënë se buxheti prej 2 miliard eurosh duhet të mirëpritet nga gjitha subjektet politike, pasi edhe është i hartuar në mënyrën e duhur.

“Bazuar në përvojën dhe në eksperiencën tonë lidhur me hartimin dhe planifikimin e buxhetit, mundësit por qe besa edhe luftimin e evazionit dhe po t’i marrim parasysh  gjithë komponentët, mendojë se propozim i Qeverisë të rritet në këtë shkallë duhet të mirëpritet nga gjithë deputetët dhe qytetarët”, ka thënë ai.

Sipas Rexhepit, buxheti i vitit 2017-ës është dukshëm më i mirë se ato paraprakët. Andaj, ai thotë se planifikimi buxhetor bën që gjitha institucionet e vendit të kenë përfitime pozitive.

“Duhet t’i japim përkrahje të plotë sepse është një buxhet i cili krahas viteve të kaluara është dukshëm më i madh dhe normalisht që jep një mundësi dhe një gjasë që të kemi edhe investime më të mdhaja kapitale por të kemi edhe favore për gjitha institucionet e tjera, pra një shpërblim, për punën dhe gjithçka që ka të bëjë me planifikimet buxhetore”, ka thënë ai.

Ndryshe, disa prej zyrtarëve të lartë të PDK-së vlerësim krejtësisht ndryshe kanë nga LDK-ja.

Isni Kilaj, zëvendësministër i Financave qe vië nga PDK thotë se buxheti i vitit 2017 është jo real dhe  i fryrë. Madje, ai thotë se miratimit i projektligjit për buxhetin në qeveri, nuk nënkupton se do të kalojë në këtë format edhe në Komisionin Parlamentar për Buxhet dhe Financa dhe Kuvend.

“Është një buxhet jo real i fryrë. Bazohet kryesisht në huamarrje. Janë tri burime kryesore të financimit të cilat e kanë rritur buxhetin për tu bërë dy miliard”, ka thënë Kilaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending