Connect with us

Lajme

Latifi-Pupovci: Astriti nuk bëri vetëvrasje, raporti s’tregon atë që u pa gjatë ekspertizës

Hatixhe Latifi-Pupovci, një nga vëzhgueset e caktuara nga familja Dehari në autopsinë e Astrit Deharit, ka thënë se në raportin e publikuar nga Prokuroria e Shtetit, nuk është përshkruar ajo që është parë gjatë ekspertizës.

Published

on

“Fatkeqësisht, raporti nuk shtjellon në mënyrë të besueshme se si janë shkaktuar të gjeturat e autopsisë. Mjeku ligjor nuk e ka për detyrë vetëm të përshkruajë të gjeturat e autopsisë, por bazuar në provat të mundohet të gjejë edhe mënyrën se si janë shkaktuar dhe arsyetuar lëndimet. Për të thënë se është vrasje, apo vetëvrasje, raporti i autopsisë duhet të jetë i shtjelluar maksimalisht, ndërkaq fryma e këtij raporti është e tillë që vetëvrasjen e merr si supozim fillestar, prandaj edhe përfundimi nxirret mbi këtë supozim, duke e përjashtuar mundësinë tjetër, atë të vrasjes”, ka deklaruar Latifi-Pupovci gjatë një interviste për gazetën “Zëri”.

Zëri: Cilat janë vërejtjet tuaja në lidhje me raportin e autopsisë së vdekjes së Astrit Deharit?

Latifi-Pupovci: Qysh në fillim dua të ceki se autopsia e Astritit është bërë në mënyrë profesionale nga mjekët ligjorë vendorë dhe personeli tjetër që mori pjesë në ekspertizën mjekoligjore. Por, fatkeqësisht raporti nuk shtjellon në mënyrë të besueshme se si janë shkaktuar të gjeturat e autopsisë. Mjeku ligjor nuk e ka për detyrë vetëm të përshkruajë të gjeturat e autopsisë, por bazuar në provat të mundohet të gjejë edhe mënyrën se si janë shkaktuar dhe arsyetuar lëndimet. Për të thënë se është vrasje apo vetëvrasje, raporti i autopsisë duhet të jetë i shtjelluar maksimalisht, ndërkaq fryma e këtij raporti është e tillë që vetëvrasjen e merr si supozim fillestar, prandaj edhe përfundimi nxirret mbi këtë supozim, duke e përjashtuar mundësinë tjetër, atë të vrasjes.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending