Connect with us

Lajme

Lansohet projekti për punësimin e 90 pjesëtareve të komuniteteve RAE

Published

on

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, lansoi projektin skema e trajnimit në punë.

Në parapërgatitje të këtij projekti, ministri Abrashi pati një seri të takimeve me deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës nga radhët e komuniteteve, Danush Ademi, Kujtim Paçaku dhe Etem Arifi.

Sipas njoftimit për media, në këto takime, deputetët falënderuan ministrin për këtë iniciativë, si dhe ofruan përkrahjen e tyre të pa rezervë në këtë projekt, si dhe në përfshirjen sa më të madhe në projekte të ngjashme të pjesëtarëve të komuniteteve.

“Projekti në fjalë do të përfshijë 90 punëkërkues pjesëtarë të komuniteteve të lartpërmendura, me kohëzgjatje prej 3 muajsh, ku shuma e kompensimit për praktiken në punë përfshinë vlerën prej 150 euro. Kjo shumë parashihet të mbulojë shpenzimet e udhëtimit dhe ushqimit, përderisa kandidatët përfitues, pjesëtarë të komuniteteve romë, ashkalinj dhe egjiptas, duhet të jenë punëkërkues të regjistruar në Zyrat e Punësimit”, thuhet në njoftim.

Edhe në këtë rast, Abrashi falënderoi deputetët përfaqësues të komuniteteve për kontributin dhe bashkëpunimin e tyre në përkrahje të punës së tij dhe të ekzekutivit, ndërsa ftoi përfaqësuesit e komuniteteve që t’i kontribuojnë zhvillimeve që inkurajojnë pjesëmarrjen më të madhe të qytetarëve, pjesëtarë të komuniteteve, në tregun e punës.

Aplikimi për këtë skemë është i hapur nga data 16 deri më 23 shtator 2016.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending