Connect with us

Lajme

Lajm i mirë për Joe Biden: Latinët dalin në votime me shifra rekorde

Published

on

Një numër rekord i votuesve latinë kanë dalë në votime në këto zgjedhje, me shifrat e hershme që sygjerojnë se 8,6 milionë tashmë kanë votuar.

Demokratët dhe progresivët anë e mbanë ShBA-ve – veçanërisht në shtetet ku rezultati pritet të jetë i ngushtë – kanë qenë tepër të zënë në nxitjen e latinëve të rinj që të votojnë.

Në Arizonë, aktivistët kanë qenë të angazhuar në një projekt dekadësh për të regjistruar dhe për t’i nxjerrë votuesit latinë në votime në bastionet konservatore për demokratët, shkruan Guardian, përcjell Periskopi.

Në Aritënë dhe të tjera shtete ku rezultati është i ngushtë tradicionalisht si Teksasi, Florida, Pensilvania, Nevada dhe Karolina e Veriut, 33 për qind e votuesve latinë që morën pjesë në zgjedhje kësaj here, nuk kishin marrë në zgjedhjet e vitit 2016, sipas Voto Latino.

Grupi i ka regjistruar më shumë se 601 mijë votues për këtë cikël zgjedhor, me rreth ¾ e të cilëve janë prej moshës 18 e deri në 39 vjeç. /Periskopi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending