Ky është djaloshi, shkaku i të cilit nisi lufta civile në Siri (Video)

Mouawiya Syasneh nuk dëshiron të kthehet e të kujtojë momentin e gjashtë viteve më parë. Thotë se i sjell vetëm dhimbje e trishtim. Ndjehet fajtor për atë që po ndodh në Siri.

Periskopi.com Lajme

 

Syasneh është djali që nisi revolucionin në Siri. Ai, së bashku me një grup studentësh, shkruan disa grafite në mur me mbishkrimin “Ejak el door, ya doctor” (Është radha jote doktor), që i referohej Bashar al – Assadit, shkruan Mirror.

Nuk shkoi shumë kohë e gjatë dhe policia sekrete kishte trokitur në derën e tij.

Pasi ai dhe shokët e tij u arrestuan, qytetarët e Deraa’s dolën në rrugë për të protestuar dhe për të kërkuar lirimin e tyre. Ata marshuan çdo ditë derisa Stasneh dhe shokët e tij u kthyen te familjet e tyre, megjithëse të rrahur brutalisht nga policia.

“Ata na godisnin me shufra metalike dhe na linin në ujë të ftohtë si dhe na fusnin në elektroshok”, rrëfen ai.

Më 15 mars, protestues paqësorë vërshuan nëpër sheshet e qyteteve kryesore të Sirisë. Protestës së tyre paqësore, policia e Assadit iu përgjigj me topa uji e gaz lotsjellës.

Syasneh thotë se në një farë mënyre, sot ndjehet fajtor. Një grafiti që ai dhe shokët e tij shkruan në një mur, nisi luftën civile e cila ka lënë të vdekur qindra mijëra njerëz, janë zhvendosur miliona sirianë nga vendi i tyre dhe Siria është shkatërruar. /Periskopi/

Shpërndaje në: