Connect with us

Sporti

Ky do të jetë formati i ri i Ligës së Kampionëve, finalja mbahet në New York

Published

on

Finalja e Ligës së Kampionëve mund të mbahet në Nju Jork në riorganizimin dramatik të Uefa-s.

Shefat evropianë duan të bien dakord që modeli i ri me 36 skuadra për çmimin e tyre më të madh do të zgjasë për të paktën nëntë sezone nga 2024.

Presidenti Aleksander Ceferin zbuloi mundësinë e finales së Champions League që do të merret nga Evropa menjëherë pas zgjedhjes së tij në 2016.

Ai tha: “Unë mendoj se mund të jetë një ide në të ardhmen, por duhet të flasim për të.

“Për shembull, të shkosh nga Portugalia në Azerbajxhan është pothuajse e njëjtë sikur të shkosh në Nju Jork. Për tifozët nuk është problem. “

Ceferin më pas u largua nga ideja në një periudhë afatshkurtër dhe finalet e ardhshme do të ngjiten në Stamboll në Qershor, pasuar nga St Petersburg, Mynih dhe më pas Wembley në 2024.

Por kjo do të sinjalizojë fundin e Champions League në formatin e saj aktual.

Pavarësisht kundërshtimit nga ligat evropiane, përfshirë Premier League, Uefa është e vendosur të eci përpara me konceptin e saj të riformatuar.

Kjo do të shohë që 36 ekipe, me dy nga katër vendet shtesë të dhëna klubeve bazuar në ‘koeficientët historikë’.

Të gjitha ekipet do të luajnë dhjetë ndeshje kundër kundërshtarëve të parë për të krijuar një tryezë përfundimtare përmes të ashtuquajturit ‘sistemi zviceran’.

Tetë klubet më të mira do të kalojnë në fazën e eliminimit të 16-të të fundit nga e djathta, të bashkuar me fituesit e play-off-it duke përfshirë ato skuadra të renditura nga e nënta në të 24-tn.

Por Uefa e njeh nevojën për të ndryshuar strategjinë e saj të marketingut për të marrë më shumë sponsorë me vlerë të lartë.

Dhe tërheqja për tregun e ngarkuar me para të SHBA mund të jetë çelësi për zhbllokimin e miliona të ardhurave shtesë.

Tifozët amerikanë janë të dëshpëruar të shohin skuadrat më të mëdha të Evropës duke luajtur lojëra konkurruese në tokën e tyre dhe asnjë ndeshje nuk do të thotë më shumë sesa Finalja e Ligës së Kampionëve.

Kthimi i finales në një ngjarje vërtet globale, jo çdo sezon, por në baza të rastit, do të ishte një lëvizje e rëndësishme.

Kjo mund të shkaktojë gjithashtu një tërbim ofertash nga transmetuesit amerikanë për të drejtat televizive në xhevahirin e kurorës së futbollit evropian të klubeve.

Një person i futbollit amerikan i tha SunSport: “Ne kemi parë turma prej 100,000 ose më shumë për miqësoret para-sezonale që përfshijnë anët e mëdha evropiane këtu.

“Komercialisht ka kuptim në botë që Uefa ta eksplorojë këtë.”

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending